İki haftadır eylemdeler

  • "Bizi topraklarımızdan süren askeri güçler, bugün neden burada olduğumuzu sorguluyor. Köyümüzü yakıp yıktılar, şimdi de madenlerle talan ediyorlar ve buna karşı ses çıkarmamamızı istiyorlar. Bunu kabul etmiyoruz.”

Colemêrg'in Marunis bölgesinde maden faaliyetlerine karşı iki haftadır nöbet eylemlerini sürdüren yurttaşlar, "Madenler kapatılmadan hiçbir yere gitmeyeceğiz" dedi. 

Colemêrg’in Marunis (Kavaklı) köyünde 2007’den bu yana devam eden maden faaliyetlerine karşı bölge sakinlerinin 22 Nisan’da başlattığı eylem, sürüyor. Marinus’taki yurttaşlar eylemlerini, “Köy ve mera alanlarında bulunan maden ocağının faaliyeti derhal durdurulması, çevreye verilen zararların tazmin edilmesi, köylülerin yaşam alanları eski hale getirilerek maden faaliyetinin bıraktığı tahribatın ortadan kaldırması ve bölgede yeniden ağaçlandırma çalışmasının yapılması” talepleriyle sürdürüyor.

Maden talanına karşı başlatılan nöbet eylemine katılan yurttaşlar, MA'ya konuştu. Abdülaziz Duman, “Maden ocağı kapatılmadan eylemimizi sonlandırmayacağız. Maden sahibi Hızır Keskin, ‘Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı ve Tugay Komutanı benim’ diyor, bizi muhatap almıyor. Bölgemizi talan ettiler. Hayvanlarımız burada besin ihtiyacını karşılayamıyor. Onlar buradan gitmeden biz de hiçbir yere gitmeyeceğiz. Madenler nedeniyle on binlerce köylü mağdur durumda” dedi.

Köyün boşaltılmasını fırsat bildi

Maden ocağı tarafından ruhsatlı olan bölge dışında birçok alanda tüneller açıldığı ve maden arama çalışmalarının ruhsatsız bir şekilde yapıldığını belirten Mustafa Özer, 17 yıl boyunca bölge halkının haberi olmadan açılan kaçak maden ocakları nedeniyle doğa tahribatının yaşandığını söyledi. Özer, şöyle konuştu: “Köyün boşaltılmasını fırsat bilen maden sahipleri doğamızı yok etti. Maden işlemlerinin yapıldığı tüm alanlar, hayvanlarımızı beslediğimiz otlak alanlar. Hayvanlarımızı besleyecek bir yer bırakmadılar. Hiçbir olay ve sorun yaşanmadan bu maden sahalarının kapatılması ve madencilerin buradan çıkarılması talebinde bulunuyoruz. Bizi topraklarımızdan süren askeri güçler, bugün bizlerin neden burada olduğunu sorguluyor. Köyümüzü yakıp yıktılar, şimdi de madenlerle talan ediyorlar ve buna karşı ses çıkarmamamızı istiyorlar. Bunu kabul etmiyoruz.”

Ahmet Duman da “Kimseden hiçbir talebimiz yok ve bir şey dilenmiyoruz” diyerek tek taleplerinin maden sahalarını kapatılması olduğunu vurguladı. COLEMÊRG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.