İktidarına yalanına karşı hakikati birlikte savunalım

18 Şubat 2021 Perşembe - 19:05

  • Sol Parti ziyareti ardından açıklama yapan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, iktidarın yalanına karşı hep birlikte hakikati savunmak gerektiğini söyledi.

HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar ve beraberindeki heyet, Sol Parti’yi ziyaret etti. Sancar başkanlığındaki HDP heyetini, Sol Parti Başkanlar Kurulu üyeleri İlknur Başer, Gizem Kül Kürekçi ve Önder İşleyen karşıladı. Sol Parti ziyareti ardından kısa bir açıklama yapan Sancar, "Herkes İçin Adalet kampanyası kapsamında Sol Parti Başkanlık Konseyi üyeleri ile görüştük. Yaptığımız ziyaretlere ilişkin ve kampanyamız hakkında bilgi verdik. Her zaman söylediğimiz gibi amaç seçim ittifakı değil, demokrasi ittifakıdır. Demokrasi ittifakı da bütün önemli alanlarda adaletsizliğin yoğun yaşandığı her alanda birlikte mücadelenin yöntemlerini ve mekanizmalarını oluşturmaktır. İktidar varlığını sürdürmek için kutuplaştırma, gerilim ve savaş politikalarına bel bağlamış durumda" dedi.

Türkiye’de çok derin adaletsizlikler yaşandığını ifade eden Sancar, “Her alanda giderek daha da kritikleşen sorunlarla iç içeyiz. Ama bu sorunların birkaç temel kaynağı olduğunu da biliyoruz. İktidar varlığını sürdürmek için kutuplaştırma, gerilim ve savaş politikalarına bel bağlamış durumda. Bizlerin, özellikle demokrasiden, adaletten yana olan güçlerin bu alanlarda açık tavır belirlemesi son derece önemlidir. Savaş politikalarına karşı ortak barış mücadelesini oluşturabilmemiz gerekiyor” diye konuştu.
İktidarın savaş politikalarının en temel kaynağı olarak sürekli “yalan” yöntemine başvurduğunu dile getiren Sancar, şunları söyledi: “Biz de yalana karşı hep birlikte hakikati savunmak zorundayız. Hakikat arayışını sürekli kılmak zorundayız. Özellikle savaş politikalarının Türkiye’de her alana yansımaları oluyor. Yoksulluğun bu kadar derinleştiği, işsizliğin tarihin rekor noktasına ulaştığı bir dönemde savaş politikası ile yoksulluk, yandaşa kaynak aktarma ile işsizlik arasında doğrudan bağlantı olduğunu görüyoruz. Demokrasi mücadelesi barış mücadelesinden, adalet mücadelesi hakikat mücadelesinden ayrı düşünülemez.

Yeni Anayasa tartışması konusunda da görüş alışverişinde bulunduk. Sol Parti’nin önümüzdeki günlerde bir görüşme trafiği olacağını da öğrendik. Bizim bu konudaki tavrımız açıktır. Dün de Alevi kurumlarının başkanları ile yaptığımız görüşmede açıklamıştık. Daha önce de tartışmalar gündeme geldiğinde de tavrımızı net bir şekilde ortaya koymuştuk. Bunları kendileri ile paylaştık. Görüşmemizin çerçevesi buydu.”

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.