İngiliz sendikalardan Öcalan ilanı

Dünya Haberleri —

11 Şubat 2021 Perşembe - 10:45

  • İngiltere’nin en büyük sendikaları UNITE ve GMB Newham, Recorder gazetesine tam sayfa ilan vererek, “Abdullah Öcalan’a yönelik insanlık dışı tecrit ve 20 yıllık tutsaklığına son verme zamanı geldi” dedi.

 

İngiltere’nin en büyük işçi sendikası UNITE ve GMB’nin yürüttüğü “Abdullah Öcalan’a özgürlük” kampanyası kapsamında Newham bölgesinin en önemli gazetelerinden Newham Recorder gazetesine tam sayfa ilan verdi.

Unite the Union (UNITE), GMB, USDAW, CWU, FBU, NEU gibi milyonlarca örgütlü işçiyi temsil eden ulusal sendikalar, Kürt Halk Meclis ve “Freedom for Öcalan Campaign” imzasının bulunduğu ilan, “Abdullah Öcalan’a Özgürlük Ortadoğu ve Türkiye’ye Barış” başlığıyla verildi.

Ortadoğu’da akan kanın durdurulması için uluslararası topluma harekete geçmesi çağrısında bulunan ilanda şunlar belirtildi: “Kimse Kürt toplumu kadar o bölgede acılar yaşamadı. Kürt toplumu kahramanca çabalarla sahada savaş meydanında IŞİD’i yendi. Kuzey-Doğu Suriye’de yeni bir yaşam ve sosyal yapıyı inşa ediyor. Kürt toplumu defalarca barışçıl müzakere edilmiş bir çözüm istiyor. Tüm bu çabalara rağmen Türk askeri ve onun müttefiki çeteler Kürtlere saldırıp şiddet ve katliamlarda bulunuyor. Dünya ise sadece bunu izledi. 2013-15 yılları arasında Türk devleti tutsak Kürt politik lider Abdullah Öcalan arasında devam eden barış süreci Erdoğan tarafından boşa çıkarılmıştır. Bu süreç şiddet ve kan dökmek için Erdoğan tarafından durdurulmuştur. Bu gidişata dur deme zamanı geldi. Yeni bir barış sürecine dönme zamanı geldi.”

Zamanı geldi

Kürt Halk Önder Abdullah Öcalan’a yönelik insanlık dışı tecrit ve 20 yıllık tutsaklığına son verme zamanının geldiği vurgulanan ilanda, “Abdullah Öcalan’ın barışın getirilmesindeki temel rolünü oynamasının da zamanı geldiği ifade edildi. Barışa kapalı olan kapıları açmak için ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ kampanyasına tüm politik önderler, sivil toplum ve uluslararası kamuoyunun harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan sendikalar, çok geç olmadan harekete geçmenin zamanının geldiği belirtti.

İlanın devamında dört önemli talep etrafında herkesin bir araya gelmesi istendi.

Talepler şöyle:

*Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve izolasyona derhal son verin.

*Tutsak Kürt lider Abdullah Öcalan’ı serbest bırakın. Muhalefete yapılan baskı ve sindirme politikalarına son verin.

*Türk zindanlarındaki tüm politik tutsakları serbest bırakılmalı.

*Kuzey-Doğu Suriye ve Irak’taki operasyonlara son verilsin. Uluslararası destek ve girişimlerle yeni bir barış sürecine destek verin.

ANF/LONDRA

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.