İngiltere'de yüz binler grevde

Dünya Haberleri —

Birleşik Krallıkta 2 günlük grev

Birleşik Krallıkta 2 günlük grev

  • İngiliz hükümetinin “Bahar Dönemi” bütçesini açıkladığı gün yüzbinlerce emekçi, adil ve makul maaş artışı talebi ile iki günlük greve gitti. Sendikalar ve İşçi Partisi temsilcileri yaşanan gelir adaletsizliğine dikkat çekti.
  • Hyde Park’ta konuşan İşçi Partisi Milletvekili Zarah Sultana; "Yaşadığımız bir geçim sıkıntısı değil çünkü yeteri miktarda zenginlik var. Sadece süper zenginler için yeterli zenginlik yok" diye konuştu.

Öğretmenler, doktorlar, öğretim görevlileri, devlet memurları ve demir yolu işçileri başta olmak üzere yüz binlerce emekçi, maaş artışı sağlanmaması ve çalışma koşullarında iyileştirme yapılmaması nedeniyle toplu iş bıraktı.
Artan hayat pahalılığı ve enflasyon nedeniyle maaşlarının yıllar içinde eridiğini dile getiren farklı sektörlerden 400 binden fazla çalışan, hükümetin "Bahar Dönemi" bütçesini açıkladığı gün toplu greve gitti ve yürüyüş düzenledi.
Ellerinde "Öğretmenler daha iyi bir maaşı hak ediyor", "Çok çalıştık, çok yorulduk, çok az maaş aldık" ve "Yetti artık" yazılı pankartlarla başkent Londra'daki Hyde Park'tan ünlü Trafalgar Meydanı'na yürüyen göstericiler, "adil ve makul maaş artışı" çağrısında bulundu. Sendika temsilcileri ve ana muhalefetteki İşçi Partisi milletvekilleri, meydanda kurulan platformda konuşmalar yaptı.
Ülke çapında yüz binlerce çalışanın katıldığı iş bırakma eylemi, grev dalgasının başladığı geçen yıldan bu yana düzenlenen en büyük endüstriyel eylemlerden biri olarak kayıtlara geçti.

Doktorlar iş bırakıyor, öğretmenler ağlıyor
Pratisyen hekimlerin bağlı olduğu İngiliz Tabipler Birliği (BMA) Başkan Yardımcısı Emma Runswick, Hyde Park yaptığı konuşmada, ülke çapında 70 bin pratisyen hekimin grevde olduğunu ve saatlik 14 sterline çalıştığını kaydetti.
Doktorların başka ülkelerde daha iyi şartlarda ve maaşlarla çalışmak için işten ayrıldığını söyleyen Runswick, "Hükümet bizi bölmeye çalışıyor ama biz hiç olmadığı kadar birlik olduk. Pratisyen hekimlerin yüzde 70'ini temsil ediyoruz. Bize militan diyorlar, bencil diyorlar ama biz daha iyisini hak ediyoruz. Birlikte olalım, birlikte grev yapalım ve birlikte kazanalım" diye konuştu.
Ulusal Eğitim Sendikasından (NEU) Annie Morgan da "Öğretmenler, sınıflarının yazıcısını kendileri almamalı, teneffüslerde stresten tuvaletlerde ağlamamalı, okul tuvaletlerindeki tuvalet kağıtları ve sabunları kendileri almamalı." dedi.
Morgan, öğretmenlerin daha iyi şartları hak ettiğini dile getirerek, "Bugün eğitimi sekteye uğratmıyoruz, öğrencilerimize adalet için ayağa kalkmayı öğretiyoruz." diye konuştu.
İngiltere ve Galler'deki 48 sendika ile 5,5 milyon işçinin çatı kuruluşu İşçi Sendikaları Kongresi Genel Sekreteri Paul Nowak da 500 bini aşkın işçinin bugün grevde olduğunu belirterek, "Okullar ödenek ve personel sıkıntısı yaşıyor. Bugün Jeremy Hunt kamu sektörü için hiçbir şey söylemedi, okullar için hiçbir şey söylemedi, ödemeler için hiçbir şey söylemedi." dedi.

Süper zenginler doymuyor
İşçi Partisi Milletvekili Zarah Sultana da İngiltere'deki Amazon şirketi çalışanlarının firma tarihinde ilk kez greve gittiğini aktararak, "Yaşadığımız bir geçim sıkıntısı değil çünkü yeteri miktarda zenginlik var. Sadece süper zenginler için yeterli zenginlik yok. Hükümet bununla uğraşmak yerine en hassas grupları hedef alıyor. Geçim sıkıntısının sebebi göçmenler değil, okulları bu hale getirenler göçmenler değil." diye konuştu.

Doktorların grevi sürüyor
İngiltere'de on binlerce pratisyen hekimin, maaş artışı ve çalışma koşullarında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 13 Mart'ta başlattığı 3 günlük grev bugün sona erecek. Ancak, İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay ile İngiliz Tabipler Birliği (BMA) arasında süregelen maaş artışı görüşmelerinde henüz uzlaşı sağlanamadı.
Ülkede UCU sendikasına bağlı 150 üniversitedeki 70 bin çalışan da maaş artışı anlaşmazlığı nedeniyle 2 günlük grev başlattı. İngiltere'de bin BBC yerel radyo çalışanı, program kesintileri nedeniyle 24 saatlik greve gitti. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.