Irak OPCW’den talep etmeli

Dünya Haberleri —

24 Kasım 2022 Perşembe - 21:15

.

.

  • OPCW’ye üye tüm ülkelerin temsilcileri 28 Kasım-2 Aralık tarihlerinde Den Haag’daki forumda buluşuyor. Bu toplantının kritik önemde olduğunu belirten AKPM üyesi Andrej Hunko, “Irak kimyasal için bir komite oluşturdu. Irak’ın bir sonraki adımı OPCW’den inceleme talep etmek olmalı” dedi.  

BERDAN DOĞAN/FRANKURT

OPCW’nin 28 Kasım-2 Aralık tarihlerinde Den Haag’da tüm üye ülkelerin katılacağı bir forum gerçekleştirecek. Avrupa Konseyi (AK) Parlamenterler Meclisi üyesi ve Andrej Hunko, forumun Türk devletinin kimyasal saldırılarına karşı harekete geçilmesi için kritik önemde olduğunu belirtti. 

Aynı zamanda Almanya Sol Parti Milletvekili olan Andrej Hunko geçtiğimiz günlerde Alman Parlamentosu’na kimyasala ilişkin soru önergesi verdi. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) gönderdiği mektupta ise kimyasala karşı harekete geçilmesini isteyerek görüşme talebini iletti. Taraf Devletler Konferansı’nın (CSP) 27. oturumunun tüm üye devletlerin temsilcilerinin katılımıyla 28 Kasım’da başlayacağına dikkat çeken Hunko, şimdiye kadar hiçbir devletin Türkiye’nin kimyasal saldırılarının incelenmesi için başvuru yapmadığını, ancak bu toplantının buna vesile olabileceğini söyledi. 

AKPM üyesi Andrej Hunko

Üye ülkeler talep etmeli
OPCW’nin devletlerin emir kulu olduğunu belirten Hunko, “Irak hatta Almanya’nın başvuru yapmasını beklerdik. Ama yapılmadı. Maalesef bu başvuruyu sadece resmi olarak devletler yapabiliyor. Bir halk veya IPPNW, Uluslararası Af Örgütü gibi sivil toplum örgütleri başvuru yapamıyor. Üye devletler OPCW’den inceleme talep etmeli” dedi. 

CWU’nun 9. maddesi önemli
Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Hekimler’in (IPPNW) açıkladığı raporun Kimyasal Silah Sözleşmesi’nin (CWU) 9. maddesine işaret ettiğine dikkat çeken Hunko, "Üye devletler ve OPCW, IPPNWnin açıkladığı rapor kapsamında, CWU 9. maddesi 1. paragrafı gereğince önce Türkiye Hükümeti ile görüşmeler yapmak zorunda. Ayrıca üye devletler OPCW’den inceleme talep etmeli. Türkiye’nin kimyasal silah kullandığı iddiası mutlaka 28 Kasım ile 2 Aralık 2022’ye kadar Hollanda’nın Den Haag kentinde gerçekleşecek olan Dünya Forumu’nda konu edilmeli” dedi.

Kanıtlar korkunç
Türk devletinin kimyasal kullandığına dair IPPNW raporunda ciddi iddia, belge ve bilgiler olduğunun altını çizen Hunko, “Türk askerlerinin çöpleri ile ortalıkta bıraktıkları kalıntılar IPPNW’nin kimyasal silah kullanıldığına dair şüphelerini doğruluyor. Dosyadaki fotolar ve şahitlerin açıkladıkları korkunç” diye konuştu. 

Kritik toplantı
Hollanda’nın Den Haag kentinde düzenlenecek OPCW’nin yıllık devletler konferansında kimyasal konusunun gündem olmasının önemli bir kazanım olacağını ifade eden Hunko, "Umarım orada bir devlet talep etmeye karar verir ve böylece OPCW oraya bir inceleme heyeti gönderir" temennisinde bulundu.

Irak’ın 2. adımı OPCW’den talep olmalı
Irak Parlamentosu’nda Türkiye’nin kimyasal saldırılarına ilişkin özel bir araştırma komitesi kurulmasını önemsediğini belirten Hunko, “Irak’ta yavaş yavaş ilk adımlar atılıyor. Irak Parlamentosu’nun kararı aslında çok önemli bir adım. Bu da benim talebimi aslında güçlendiriyor. Irak’ın bir sonraki adımda OPCW’den bir inceleme talep etmesi gerekiyor. Çünkü Irak bunu talep edebilir” dedi.