SPD’de ırkçı ittifak mı?

Dünya Haberleri —

SPD'nin yerel adayı Gülten İlbay (soldan 2.) aşırı sağcı Ülkü Ocakları'nın selamını gösteriyor. © WELT tarafından sağlanmıştır.

SPD'nin yerel adayı Gülten İlbay (soldan 2.) aşırı sağcı Ülkü Ocakları'nın selamını gösteriyor. © WELT tarafından sağlanmıştır.

  • Filderstadt'ta Ülkü Ocakları'na bağlı bir dernekten üç kişi yerel meclis ve ilçe meclisi için SPD adına seçimlere katılılıyor, Alman kamuoyu, “sizde kaç Bozkurt var” diye soruyor. Stuttgarter Zeitung, WELT ve Apollo News fotoğrafları çarşaf çarşaf yayınladı. 
  • Federal Anayasayı Koruma Dairesi’nin ırkçılıklarını tescil ettiği Ülkü Ocakları için, "Türklüğün üstünlüğüne inanmaktadır. Ülkü Ocakları milliyetçi, ırkçı ve Yahudi karşıtıdır; başlıca düşmanları Kürtler, Aleviler, Yahudiler ve Türk kökenli solculardır” diyor.
  • SPD’nin Filderstadt teşkilatı Türk ırkçılarının aday gösterilmesine dair medyanın sorularını yanıtsız bıraktı. Irkçılarla fotoğraf çektiren SPD’li Federal Milletvekili Nils Schmid, yaptığı açıklama ile hatasını kabul etti.

EMRULLAH BOZTAŞ

Almanya’da ülkü ocakları, bozkurtlar, Türk Alman dostluk dernekleri ve cami dernekleri adı altında örgütlenen Türk faşistleri SPD listelerinden yerel seçimlere katılıyor. Almanya’da kendilerini demokrat olarak tanıtan ülkücülerin Sosyal Demokrat Parti (SPD) listelerinden seçime girişlerini haber yapan WELT, adayların ülkücü işareti yaptıkları çok sayıda fotoğrafı yayınladı. WELT’in yanı sıra Stuttgarter Zeitung ve Apollo haber sitesine de haber konusu olan Türk ırkçılar ile temas eden Federal Parlamenter Nils Schmid’de eleştirilerin odağındaydı.

 

SPD'nin yerel adayı Gülten İlbay (soldan 2.) aşırı sağcı Ülkü Ocakları'nın selamını gösteriyor.

 

Schmid geri adım attı

Almanya’da kriminal işler çevirmek için cami derneği şeklinde örgütlenen ülkücü faşistlerin tuzağına bu sefer de SPD’nin Federal Meclisteki parlamenteri Schmid düştü. SPD milletvekili Nils Schmid Perşembe akşamı pişman olduğunu açıklasa da tepkiler dinmedi. Kendilerine sosyal demokrat süsü vererek Alman siyasetine sızmaya çalışan ülkücülerin fotoları  ortalığa saçıldı. Bu kişilerin SPD’den seçimlere girişi ile Schmid’in derneği ziyareti Stuttgarter Zeitung ve WELT’e haber konusu oldu. "Schmid sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Filderstadt-Bernhausen'daki camiye iftar için yaptığım ziyaret rahatsızlığa ve eleştirilere neden oldu. "Bu eleştirileri anlıyor ve ciddiye alıyorum. İftara katılmak bir hataydı." SPD Filderstadt ile yapılan ortak ziyaret daha önce "Stuttgarter Zeitung" ve WELT gazetelerinde eleştirilmişti.