Yüzlerce drone ile misilleme

Dünya Haberleri —

  • Gece yarısı yüzlerce drone ve füze ile gerçekleşen İran misillemesi ardından uluslararası hava trafiği normale dönüyor. BM, yeni bir savaşı kaldıramayız dereken, ABD İsrail’e uyarı yaptıp gerilimi sürdürmemesini söyledi.

İsrail’in İran’ın Şam’daki diplomatik misyonuna gerçekleştirdiği ve aralarında Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarının da bulunduğu 6 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırıya misilleme yapıldı. İran askeri güçleri heder aldığını açıkladı. Pazartesi gece yarısı başlayan Kamikaze drone ve Füzelerin kullanıldığı misilleme ABD, İsrail, Ürdün ve İngiltere’nin savunması ile büyük bir yıkıma sebep olmadan sonuçlandı.

Uluslararası sivil uçuşların tüm Ortadoğu’da durmasına sebep olan misilleme ardınan Irak, Ürdün ve Lübnan, dün gece  tüm uçuşlara kapattıkları hava sahalarını yeniden açtı. Sivil havacılık trafiği eski haline dönüyor.

İran Devlet Haber Ajansı IRNA, İsrail’e yapılan füze saldırısının tamamlandığını duyurdu. ABD’nin ise İran’a saldırı durumunda İsrail’e destek vermeyeceği belirtildi. 

IRNA, savunma kaynaklarına dayandırdığı haberinde de İran’ın İsrail’e balistik füze saldırısı başlattığını ve tamamlandığını açıkladı. İran'ın yarı resmi Tesnim haber ajansına göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Muhammed Bakıri de operasyonun “tüm amaçlarına ulaştığını” ve İsrail'in yanıt vermemesi halinde başka operasyon planlanmadığını bildirdi. Bakıri, saldırılarda sivil ya da ekonomik bir hedefin vurulmadığını askeri varlıklara odaklandıklarını belirtti. Öte yandan saldırının Şam’daki İran konsolosluğuna yönelik saldırıya yanıt olduğu da vurgulandı. 

Karşılığı daha ağır olur

İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Said İrevani de ABD'nin olası müdahalesine ilişkin "Bu Tahran ve Tel Aviv arasındaki bir çatışma, Amerika uzak durmalı. İsrail rejimi bir hata daha yaparsa İran'ın tepkisi çok daha sert olur" açıklamasında bulundu.

BM: Yeni bir savaşı kaldıramayız

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik insansız hava aracı ve füze saldırısıyla ilgili uluslararası toplumun yeni bir savaşı kaldıramayacağını söyledi.

Guterres, "Bölge genelinde gerilimin tırmanma tehlikesi karşısında derin bir endişe duyuyorum. Tüm tarafları, Orta Doğu'da birden fazla cephede büyük askeri çatışmalara yol açabilecek herhangi bir eylemden kaçınmak için azami itidal göstermeye çağırıyorum. Ne bölgenin ne de dünyanın yeni bir savaşı kaldıramayacağını defalarca vurguladım." dedi.

Savaş kabinesini topladı

Öte yandan misilleme sonrası İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu başkanlığında Tel Aviv'deki Kirya Askeri Üssü'nde savaş kabinesini topladı. İsrail Güvenlik Kabinesi'nin, İran'ın saldırısına yanıt için Savaş Kabinesi'ne yetki verdiği bildirildi. Savaş Kabinesi'nde, Başbakan Benjamin Netanyahu'nun yanı sıra Savunma Bakanı Yoav Gallant ve ana muhalefet lideri Benny Gantz da yer alıyor.

 ABD, İsrail’i uyardı

ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya İsrail'in İran'a yapacağı bir karşı saldırıya destek vermeyeceğini söylediği belirtildi.  

Tahran'ın İsrail'e hava saldırısı başlatmasının ardından ABD de İran dron ve füzelerinin düşürülmesinde İsrail'e havadan destek verdi. Saldırı büyük oranda püskürtülmesinin ardından sabah saatlerinde Biden ve Netanyahu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Axios'a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi Biden, Netanyahu'ya "Bir zafer elde ettin. Fazlasını zorlama" dedi. Biden, Netanyahu'ya ABD'nin İran'a karşı yapılacak hiçbir saldırıya katılmayacağını ve destek vermeyeceğini söyledi. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.