Göç başvuruları askıya alındı

Dünya Haberleri —

Göç

Göç

  • Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis, Suriye’den gelen düzensiz göçün en yüksek seviyeye ulaştığını açıklayarak tüm sığınma başvurularının incelenmesinin askıya alındığını açıkladı.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis geçen yıl 78 olan iltica başvurularının bu yıl 2 binin üzerine çıkması ile göç başvurularının incelenmesini askıya aldıklarını duyurdu. Hristodulidis, X hesabından yaptığı açıklamada, “Son dönemde deniz yoluyla gelen Suriyeli sığınma başvuru sahiplerinin yoğunluğu ve Suriye statüsünün (AB tarafından) yeniden değerlendirilmesine ilişkin gelişmeler beklenirken, Suriye kökenli başvuru sahiplerinin tüm sığınma başvurularının incelenmesi askıya alınmıştır” dedi.

Kıbrıs’ın Türk işgalinin dışında kalan bölgesindeki hükümet tarafından yapılan yazılı ayrı bir açıklamada ise Avrupa Birliği'nin savaştan zarar gören Suriye’nin bazı bölgelerinin geri dönüşleri mümkün kılmak için güvenli bölgeler olarak yeniden belirlenmesi çalışmaları son alınan karara gerekçe gösterildi.

Lübnan üzeri geliyorlar

Nikos Hristodulidis, hafta başı ziyaret ettiği Lübnan’da, bu ülke yöneticilerine adaya küçük tekelerle gelen düzensiz göçmenlerin engellenmesi çağrısında bulunmuştu. Hristodulidis ayrıca, Güney Kıbrıs’a yönelik son dönemde artan mülteci akını sebebiyle başlattığı girişimler çerçevesinde AB’nin, Mısır için alınan kararları Lübnan için de almasını istemişti.

Kıbrıs, Avrupa Birliği'nin en doğudaki üyesi olup, Lübnan kıyılarına ve komşusu Suriye'ye 200 kilometreden daha az bir mesafede bulunuyor.

Kıbrıs Rum Yönetimi yetkililerine göre, bu yıl 1 Ocak ila 4 Nisan tarihleri arasında adaya Lübnan üzerinden çoğunluğu Suriyeli 2 bin 140 düzensiz göçmen geldi. Bir önceki yıl aynı dönem ise adaya 78 düzensiz göçmen ulaşmıştı. LEFKOŞA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.