İran rejimi başörtüsü ile yeniden güçlenmek istiyor

Kadın Haberleri —

İran'da başörtü zorunluğu

İran'da başörtü zorunluğu

  • Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), İran'da ‘Ahlak polisi’nin başörtüsü zorunluluğunu denetlemek için 16 Temmuz’da devriyelere yeniden başlamasına ilişkin rapor yayınladı. Raporda bu adım "İran makamlarının egemenlik ve güçlerini yeniden tesis etme çabası" olarak nitelendirdi.

Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard, Çarşamba günü yayınlanan raporda "Günümüzde sıkı denetimler, örtünmeyen kadınların otomobillerinde ve yaya bölgelerinde kimlik tespiti yapılan kitlesel gözetimlerle güçlendiriliyor" dedi.

Kuralı ihlal edenlerin araçlarına el koyma

Amnesty'den yapılan açıklamaya göre, Nisan ayının ortasından itibaren İran'da trafiğe çıkan bir milyondan fazla kadın, polis tarafından başörtüsüz olarak kameralarla tespit edildi ve SMS ile uyarıldı. Kimlikleri araç plakaları üzerinden belirlenen kadınların başörtüsü kurallarını birden fazla ihlal etmeleri durumunda araçlarına el konulabilecek.

Rejim yeniden güçlenmek istiyor

Bu adımı "İran makamlarının egemenlik ve güçlerini yeniden tesis etme çabası" olarak nitelendiren Amnesty, raporunda ayrıca yakında İran Parlamentosu'nda oylanması planlanan tartışmalı başörtüsü cezası reformu da sert bir şekilde eleştirildi. Örgüt, planlanan cezaların kadınların sosyal ve ekonomik hakları dahil olmak üzere, insan haklarını ciddi şekilde etkileyeceğini belirtti.

Saçlarını tamamen kapatmadığı gerekçesiyle "ahlak polisi" tarafından gözaltına alınan 22 yaşındaki Kürt kadın Jina Mahsa Amini'nin gözaltı sonrasında 16 Eylül 2022'de yaşamını yitirmesi İran'da başörtüsü zorunluluğuna yönelik geniş çaplı protestolara yol açmıştı. Ülke genelindeki eylemlere katılan 500'den fazla gösterici polisin müdahalesi sonucu hayatını kaybetti, 20 bine yakın insan tutuklandı. Tutuklulardan yedisi ise idam edildi. 100'den fazla kişi de idam istemiyle yargılanıyor. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.