İran’da grevler yaygınlaşıyor

Dünya Haberleri —

29 Kasım 2022 Salı - 18:00

İran'da üniversite öğrencilerinin eylemleri

İran'da üniversite öğrencilerinin eylemleri

  • İran ve Rojhilatê Kurdistan’da jin, jiyan, azadî devrimi yaygınlaşarak devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin eylemleri ve sokak gösterilerinin hız kesmeden devam ettiği protestolara petro kimya işçilerinin ve kamyon şoförlerinin grevleri eklendi.

Rojhilatê Kurdistan kentlerinde Jina Amini’nin katledilmesi ardınan adaletin sağlanması ve toplum üzerinde uygulanan baskılara son verilmesi için başlatılan sokak gösterileri ve boykot üçüncü ayında tüm toplumsal kesimler katılımı ile sürüyor. İran geneldinde üniversite öğrencilerinin derslere girmemem, sınavları boykot etme ve Kurdistan’la dayanışma eylemlerine işçilerin grevi eşlik ediyor. Son bir kaç gün içerisinde grevlere kamyon şoförlerinin de katılması ile eylemler   genişledi.  

Rojhilatê Kurdistan’da Besic ve ordu güçlerinin halka ateşli silahlar ile saldırması İran meclisi ve devlet yetkililerinin oluru ile devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin eylemleri ve sokak gösterilerinin hız kesmeden devam ettiği protestolara petro kimya işçilerinin grevleri eşlik ediyor. Petrol sektöründeki fabrika ve şirket işçilerinin grevine kamyon şoförlerinin katılmasıyla protestolar yeni bir boyut kazandırıyor. 

Kamyon şöförleri greve başladı

Öte yandan kamyon şoförlerinin İsfahan, Kaşan, Kirmanşah, Kazvin ve Bender Abbas kentlerinde greve gittiği bildirildi. Bir grup sürücü, kendilerine fazladan yakıt sözü verilmesine rağmen greve gitmeye karar verdiklerini söyledi. Yetkililer de mobil servis üzerinden sürücülere mesaj göndererek, "Temel emtia yüklü gemiler limanlara yanaşıyor, sürücülere ek yakıt tahsis edilecek" dedi.

Tahran üniversiteleri eylemde

Ayrıca, protestolar Tahran'ın merkezindeki Alama Üniversitesi'ndeki devam etti. Öğrenciler, Jin, jiyan, azadî (Zen, Zendegi, Azadi!) sloganını attı. Eylemlerin ilk ayında güvenlik güçlerinin saldırısına uğrayan Şerif Endüstri Üniversitesi'nde ise öğrenciler, arkadaşlarının ders çalışmaktan mahrum bırakılmasına karşı çok sayıda protesto eylemi düzenledi.

Tahran Üniversitesi'nden Avukat Prof. Dr. Muhsin Burhani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran rejimi lideri Ali Hamaney'in yetkilerine tabi olan Kültür Devrimi Yüksek Komitesi tarafından disiplin yönetmeliklerinin değiştirildiğini açıkladı ve ek önlemler konusunda uyarıda bulundu. Burhani, yeni düzenlemenin 100 üyeyi aşan sosyal ağlarda öğrenci odası kurulmasını engellediğini söyledi.

Kurdistan eyaletinde bir edebiyat profesörünün tutuklandığını ve şu an nerede olduğunun bilinmediğini bildirdi. Hengaw, gözaltına alınan akademisyenin adının Behruz Şamanara olduğunu ve eyalet başkenti Sine Üniversitesi'nden olduğunu açıkladı.

Gece eylemleri İran geneline yayıldı

Göstericiler, ülke genelinde uygulanan sıkı güvenlik önlemlerine rağmen çeşitli biçimlerde eylemlerini sürdürüyor.

Başkent Tahran, İsfahan ve Reşt dahil olmak üzere protestolar on birinci haftasına girerken, Cumartesi akşamı İran'ın birçok şehrinde gece protestoları yenilendi. Öğrenci Birlikleri Koordinasyon Komitesi tarafından yayınlanan video görüntülerinde, Pazar günü öğrencilerin çeşitli üniversitelerde protesto toplantılarına devam ettiği görüldü.

Göstericiler düşman kategorisinde 

Ali Hamaney’nin Besic’e göstericilere karşı ölümlere para düzeyde şiddet kullanması konusunda yeşil ışık yakması ardından, İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami de göstericileri düşman safında olmak ile itham etti. Selami, “Ne yazık ki içerdekilerin bir kısmı düşmanların hezeyanı ile aynı safta. Rejim ve Besic onları büyük hezimete uğratacak” ifadelerini kullandı.

Mahabad Milletvekili Celal Mahmudzade, özellikle 10 haftadır ülkeyi sarsan gösterileri bastırmak adına Kürt şehirlerinde yaşanan saldırılardan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İçişleri Bakanı General Ahmed Vahidi'nin sorumlu tutulması gerektiğin söyledi.

Açıklamasında İçişleri Bakanı’nın ülkenin güvenlik komitesi başkanı sıfatıyla sorumlu tutulması gerektiğini söyleyen milletvekili, protestoculara karşı gerçek mermi kullananların tutuklanması çağrısı yaptı.

Mahmudzade Etemadonline haber sitesine yaptığı açıklamada, “Mahabad ve Kürt kentlerinde güvenlik ortamı oluşturmak, silahsız sivilleri tutuklamak, yerleşim yerlerine gece saldırıları yapmak, halkın imkanlarını baltalamak, devrimin başlangıcındaki gibi binaların iç duvarlarında 1979 yazmak, sloganlar atmak, kişisel eşyaları aramak ve Kürt şehirlerinin girişlerine çok sayıda kontrol noktası kurmak ne anlama geliyor?” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.