İran’daki kadın tutsaklar için İsveç’e çağrı

Kadın Haberleri —

4 Ağustos 2020 Salı - 15:41

  • İsveç’te çalışma yürüten kitle örgütlerinin temsilcileri, Zeynep Celaliyan, Nasrin Sotoudeh ve Zara Mihemed’in serbest bırakılması için İsveç hükümetine girişimde bulunması için çağrı yaptı.

İsveç Parlamentosu üyesi Amineh Kakabaveh, verdiği üç ayrı soru önergesiyle İran’daki tutsak kadın aktivistlere yönelik baskıları İsveç Parlamentosu’nun gündemine getirdi, tutsak kadınların serbest bırakılması ve idamların durdurulması için Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’de girişimde bulunmasını talep etti.
ANF’de yer alan habere göre, Kakabaveh, “Kürt çocuklarının ana dillerinde eğitim hakları” başlıklı önergesinde, Mayıs ayında tutuklanan Kürtçe anadil öğretmeni Zara Mihemed’e verilen 10 yıl hapis cezası ile Kürt dili üzerindeki baskılarla ilgili bilgiler verdi.

Zara Mihemed’e özgürlük

Mihemed’in 10 yıl Kürtçe öğretmenliği yaptığını ve Kürtçe öğretmenliği yaptığı her yıl için bir yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyleyen Kakabaveh, İran Anayasası’nın 2. bölümünün 15. maddesine göre yerel ve etnik dillerin medya ve eğitimde kullanılabildiğini hatırlattı. Bundan dolayı Mihemed’in Kürtçe ders vermesinin yasalara aykırı olmadığının altını çizen Kakabaveh, “Ama mahkemeler, İran Anayasası’na uygun olarak karar vermiyor. Anadil eğitimi temel bir haktır. Zara Mihemed’e için verilen mahkeme kararı ülkenin kendi anayasasıyla çeliştiği için geçersiz ilan edilmeli ve Mihemed’i derhal serbest bırakılmalı” dedi.

BM ve AB’de girişimde bulunulsun

Kakabaveh, ikinci önergesinde açlık grevindeki Zeynep Calaliyan ile Nasrin Sotoudeh ve Zara Mihemed’e yaşatılan kötü koşullar hakkında açıklamalarda bulunan Kakabaveh, Dışişleri Bakanı Ann Linde’den Zeynep Calaliyan, Nasrin Sotoudeh, Zara Mihemed ve diğer kadın aktivistlerin serbest bırakılmaları için Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nde girişimde bulunmasını talep etti.

Bilim insanı için inisiyatif al

Kakabaveh, son önergesinde ise casusluk suçlamasıyla idam cezasına çarptırılan İsveç vatandaşı olan bilim insanı Dr. Ahmad Reza Jalali’nin serbest bırakılması için İsveç’in inisiyatif almasını istedi.

İlgili haberler için şu içeriklere göz atılabilir:

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-irandaki-tutsaklar-icin-aktif-eylem-cagrisi-3039

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-hayatlari-tehlikede-2654

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.