İran’daki tutsaklar için aktif eylem çağrısı

Kadın Haberleri —

30 Temmuz 2020 Perşembe - 16:30

  • KJK, İran cezaevlerinde açlık grevindeki Zeynep Celaliyan ve Suheyla Hicab ile 10 yıl hapse mahkum edilen Kürtçe dil öğretmeni Zara Mihemed’in durumuna dikkat çekerek, tutuklu tüm kadınların bırakılması için daha aktif ve planlı eyleme çağırdı. 

Komalên Jinan Kurdistanê (KJK) Koordinasyonu yaptığı VE Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yayınlanan yazılı açıklamada, İran İslam rejimi kuruluşundan itibaren kadınların özgürlüğüne ve haklarına karşı büyük bir savaş açarak, onları ikinci cins konumuna düşüren politikalar uyguladığını belirtti.
Kürt kadınların ise hem kadın hem de Kürt oldukları için iki kat daha fazla işkence gördüğünü kaydetti. Bunlardan 2007’den beri tutsak edilen ve ömür boyu hapse mahkum edilen Zeynep Celaliyan’ın 20 Haziran’dan bu yana, Ocak 2018’den beri tutsak olan Suheyla Hicab’ın ise 16 Haziran’dan bu yana açlık grevini sürdürdüğünü belirten KJK, yine Kürtçe dil öğretmeni olan 29 yaşındaki Zara Mihemed’in de 23 Mayıs 2019’da tutuklanıp 10 hapse mahkum edildiğine dikkat çekti.

Daha aktif ve planlı

Zeynep Celaliyan’ın özgürlüğü için uzun süredir sürdürülen kampanyaya destek veren herkesi selamlayan KJK, kampanyanın daha fazla aktifleştirilmesi ve sonuç alıcı kılınması için tüm kadın hak savunucuları, örgütleri ve demokratik kamuoyuna seslerini daha fazla yükseltme çağrısı yaptı. Açıklamada, “İran’da tutuklu bulunan tüm halklardan kadınların serbest bırakılması için başta Kürt halkı olmak üzere İran’da yaşayan tüm halkların daha aktif ve planlı bir çalışma içinde eylemlerini Zeynep Celaliyan, Süheyla, Zara Mihemed ve İranlı tüm kadınlar için geliştirmelidirler” denildi.
HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.