İşe geri dönünceye kadar

13 Ocak 2021 Çarşamba - 19:37

  • Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılan PTT işçileri, işe iade edilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. 

 

Posta, Telefon ve Telekomünikasyon (PTT) bünyesinde çalışan işçiler, temel haklarını alabilmek amacıyla Posta, Telefon ve Telekomünikasyon İşçileri Sendikası (PTT-Sen) ve Posta, Transfer Taşımacılık ve Kargo İşçileri Sendikası’nı (PTT KARGO-SEN) kurdu. Sendikanın kurulmasının ardından tazminatları ödenmeden işten çıkarıldılar. İşçiler, işe iade talebiyle İzmir Bayraklı’da bulunan PTT Merkez Müdürlüğü önünde başlattıkları eylemi 26 gündür sürdürüyor. 

PTT-Sen Genel Başkanı ve aynı zamanda işten çıkarılan Halit Büyük, PTT çalışanlarının zor şartlarda ve düşük ücretlerle çalıştırıldığını söyledi. Salgın nedeniyle iş yüklerinin arttığını, çalışma koşullarının ise kötüleştiğini ifade eden Büyük, ”Artan iş yükümüze rağmen yeni işçi alımları yapılmadı. İtiraz edene baskı uygulandı. Biz insanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve insani çalışma koşullarımız için örgütlendik. Ege Bölgesi’nde yetkilerimizi aldık, ancak Park Konak Şirketi yetkiye itiraz etti. Yetki itirazı davaları sürüyor. Toplamda PTT-Sen ve Kargo-Sen’den olmak üzere 15 arkadaşımız işten atıldı. Mahkeme sürecimiz devam ediyor. Sendikaya üye olan arkadaşlarımıza zor kullanarak istifa ettirmeye çalışıyorlar. Sendikalı olmak anayasal bir haktır” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.