İspanya Senatosuna Kürt gazeteciler için soru önergesi

Dünya Haberleri —

.

.

  • Türk devletinin özgür basına yönelik tutuklama ve bastırma furyası Basklı senatör Gorka Elejabarrieta Diaz tarafından İspanya Senatosuna soru önergesi olarak soruldu.

İspanya’nın Bask Bölgesi Esquerra Republicana-Euskal Herria Bildu Parlamento Grubu’ndan Senatör Gorka Elejabarrieta Diaz, tutuklanan gazeteciler için İspanya Senato Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. 25 Ekim'de Türk polisinin Ankara, Diyarbakır, İstanbul, Mardin, Urfa ve Van'da eş zamanlı düzenlediği baskında Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS için çalışan 11 gazeteci gözaltına alındığını ve bunlardan 9’unun ise tutuklandığını hatırlatan Diaz, baskın esnasında gazetecilerin kamera, bilgisayar ve diğer ekipmanlarına da el konulduğunu söyledi. 

Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik ciddi bir saldırının yaşandığını belirten Diaz, bu operasyon münferit olmadığını son dört ayda Kürt medyasına yönelik ikinci büyük çaplı operasyon yapıldığını söyledi. 

Türkiye parlamentosunda onaylanan “Dezenformasyon Yasası”na yönelik uluslararası çapta ifade özgürlüğü hakkının kullanılmasına yönelik güvenceleri ortadan kaldıracağı yönünde endişelerin dile getirildiğini ifade eden Diaz, bu konuda Af Örgütü’nün yayınlamış olduğu raporlara da dikkat çekti. 

Hükümetin konuyla ilgili herhangi bir girişimde bulunup bulunmadığını soran Diaz, Hükümetin bu konudaki pozisyonunun ne olduğunu sordu. MADRİD

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.