İsviçre Newroz’u başlıyor

Yurt Dışı Haberleri —

17 Mart 2023 Cuma - 21:00

.

.

  • İsviçre’nin Chur kentinde startı verilen Newroz kutlamaları devam ediyor. İsviçre’de bugün (Cumartesi) Friebourg’da merkezi olarak kutlanacak olan Newroz depremde yaşamını yitirenlere adandı.

ERDOĞAN ZAMUR/İSVİÇRE

İsviçre Newroz tertip komitesi yaptığı açıklamada bu yıl elde edilecek bütün gelirlerin depremde zarar gören halkın yaralarını sarmak için kullanacağını ifade ederek Newroz’a katılım çağrısı yaptı. Friebourg Form alanında 18 Mart’ta  yapılacak olan kutlamaya Ozan Cömert, Silbis û Tari, Azad Bedran, Baran Bazid, Koma Lêlo, Koroya Jinen Azad katılacak. Lozan, Basel ve Zürih’de ise 22-23 Mart’ta İsviçreli siyasetçilerinin katılacağı Newroz resepsiyonları yapılacak.
İsviçre Demokratik Kürt Konseyi (CDK-S) ve İsviçre  Kürt Kadın Hareketi (YJK-S) yaptıkları ortak açıklama ile Newroz’u Maraş merkezli yaşanan depremde yaşamını yitirenlere adanıldığını ifade edilerek, Kurdistan’ın 4 parçaya ayrılmasının 100. yılı vesilesiyle 2023 Newroz’una ulusal birlik ruhuyla katılım çağrısı yaptı.

Mücadele yılı
CDK-S ve YJK-S, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit ve Kürt gerillasına karşı kimyasal silah kullanımına karşı topyekün bir mücadele yılı olarak ele aldıklarını vurgulayarak, “Önderliğimizin İmralı direnişi ile boşa düşen faşist iktidar yenilgisini kapatmak için gerillalara yönelik insanlık suçu işleyerek kimyasal silah ile saldırıyor. Bu yıl ki Newroz Önderliğimizin fiziki özgürlüğü ve özgürlük gerillasını savunma Newrozudur” dedi.

Ulusal birlik ruhuyla Newroz’a
Kurdistanı dört parça ayıran Lozan Antlaşmasının 100. yılında kutlanacak Newroz’un tarihi bir öneme sahip olduğu vurgulanan açıklamada, “Kürtlerin tüm renkleriyle bir araya geldiği bir Newroz olacak. Kurdistan'ın bütün parçalarında yaşayan halkımızı ulusa birlik ruhuyla “Newroz Serkeftinê a Serdeme” sloganıyla kutlayacağımız Newroz’a katılmaya çağırıyoruz” denildi.

İktidara karşı mücadeleyi yükselteceğiz
Newroz ile birlikte 14 Mayıs’ta yapılacak seçim de startını vericeklerini belirterek, “8 Mart da aldığımız coşkuyla Newroz’u daha görkemli kılacağız. Tüm dünyada yankı bulan “Jin jiyan azadî” felsefesiyle devrime yürüyoruz. Faşist iktidar kendine göre hazırlık yapıyor. Ancak başta kadınlar ve gençler olmak üzere Kürt halkı bu oyunları boşa çıkaracak güçteyiz” denilerek seçimlerde AKP-MHP rejimine karşı mücadeleyi daha da yükselteceklerine vurgulandı.

Geliri depremzedelere aktarılacak 
Elde edilecek gelirin tamamı deprem için başlatılan yardım kampanyasına aktarılacağı belirterek, “Kutlamanın yapılacağı Friebourg From’a her kantondan otobüsler kaldırılacak. Koşulları olmayan yerel meclislere başvurabilir. Ayrıca 20 Mart’ı 21 Mart’a bağlayan akşam tüm kantonlarda meşaleli yürüyüşler yapılacak” dedi.

3 Kanton’da Newroz resepsiyonu
Lozan Antlaşmasının 100. yılı vesilesiyle bu yıl İsviçreli siyasetçilerin ağırlıkta katılacağı Newroz resepsiyonu gerçekleşecek. İsviçre’nin Lozan ve Basel kentindeki Newroz resepsiyonu 22 Mart, Zürih kentindeki resepsiyon ise 23 Mart’ta olacak. Resepsiyonlara yerel ve federal parlemento üyeleri, belediye ve kanton başkanla, siyasi parti temsilcileri katılacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.