İyice zıvanadan çıktılar

19 Kasım 2020 Perşembe - 15:45

  • Dört yıl önce suya kapılan 9 yaşındaki Hamza’nın annesi, önceki HDP önüne oturtulan aileler arasına dahil edildi. Annesi, AA’ye konuşup oğlunu PKK ve HDP’den istedi.

Zap Nehri’ne düşerek suya kapılan ve bulunamayan 9 yaşındaki Hamza’nın annesi ve ablası da dört yıl sonra HDP Amed İl binası önünde oturtulanların arasına dahil edildi.

MİT ve Türk Emniyeti’nin marifetiyle 3 Eylül 2019’den beri HDP Amed İl binası önünde oturtulanlara her defasında ilginç katılımlar sağlanıyor. Önceki gün de 2016’da henüz 9 yaşındayken dağa kaçırıldığını öne sürdüğü oğlu Hamza için Hakkari’den gelen anne Rukeyda ve kızı Aysun Adıyaman dahil oldu.

Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada oğlu için oturma eylemine katıldığını söyleyen Anne Rukeyda Adıyaman, ”Oğlum okuldan kaçırıldı. Hamza ne olur gel” diye seslendi. Abla Aysun Adıyaman da kaçırıldığını iddia ettiği kardeşine devlet güçlerine teslim olması çağrısında bulundu. Gerçek durum ise bambaşka. Anne ve kızının, 9 yaşında kaçırıldığını ileri sürdüğü Hamza’nın, 9 Mart 2016’da okul çıkışı arkadaşları ile oynadığı sırada Zap Nehri’ne kaçan topu almak isterken dengesini kaybedip, suya düşerek kaybolduğu biliniyor. Bu olay, o günlerde birçok basın-yayın organına da haber oldu. Servis edilen bu haberlere göre; Hakkari-Van karayolunun 20 kilometresinde yer alan Dêz (Kırakdağ) köyündeki Şehit Yarbay Mesut Koru İlkokulu öğrencisi olan Hamza, saat 16.00’da arkadaşlarıyla okul çıkışı Zap Nehri kenarında bulunan okul bahçesinde top oynamaya başladı. Bir arkadaşının vurması üzerine nehre doğru giden topun arkasından giden Hamza, nehrin kenarında bir anda dengesini kaybederek suya düştü, bir süre sürüklendikten sonra da gözden kayboldu.

Vali açıklama yapmıştı

 Arkadaşlarının haber verdiği köylülerin çağrısı üzerine köye gelen AFAD ve itfaiye ekipleri arama çalışması başlattı. Ertesi gün ise dönemin Hakkari Valisi Yakup Conbalat, beraberinde Emniyet Müdürü Resul Holoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Demiray Demirce ve Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ile köye gelerek aileye geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Okul yöneticileri ile bir süre görüşen Vali Canbolat, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada ”Zap’a düşen Hamza Adıyaman isimli öğrencimiz için arama çalışmaları sürüyor. Jandarma Genel Komutanlığı ve Van Emniyet Müdürlüğü’nden dalgıç ekibi istedik. İnşallah en kısa zamanda bulunur” dedi.

Küçük çocuğu arama çalışmaları iki ay sonra sonlandırıldı. 

Köylüler de şaşkın

 MA, arkadaşlarının gözleri önünde Zap Nehri’ne düşerek kaybolan Hamza’nın dağa kaçırıldığını öne süren anne ve ablasının HDP önünde oturmaya başlaması üzerine yaşadıkları köyün sakinlerine ulaştı. Telefonla ulaşılan köy sakinleri, iki aydan fazla devam eden arama çalışmaları sırasında küçük çocuğun sadece ayakkabısına ulaşıldığını anlattı. Köylüler, arkadaşlarının tanıklıklarına rağmen ailesinin, Hamza’nın suya kapıldığına bir türlü inanmak istemediğini ifade etti. 

HDP önündeki devlet gösterisi

 HDP önündeki devlet gösterisi, Hacire Akar’ın kayıp oğlu Mehmet Akar’ın dağa kaçırılmak istendiğini ileri sürerek 22 Ağustos 2019’da parti binası önüne getirilip iki gün oturtulmasının akabinde başladı. Annesinin kaçırıldığını iddia ettiği Mehmet Akar, iki gün sonra “Ailem beni evlendirmek istedi, evden kaçtım” diyerek ortaya çıktı. Yargının hakkında ‘ev hapsi’ kararı verdiği Akar, çok zaman geçmeden de ailesi tarafından evlendirildi.

Bunun ardından Emniyet Müdürlükleri, çocukları için kayıp başvurusunda bulunmuş aileler tek tek arayıp HDP önüne yönlendirmeye başladı ve bazıları 3 Eylül’de getirilip oturtuldu. Geceleri burada konaklamaları sağlanan Diyarbakır Öğretmen Evi’nden her sabah 09.00’da polis eşlik ettiği servis aracı ile alınan aileler, getirildikleri parti binası önünde kurulan çadırda akşam 17.00’ye kadar bekledikten sonra tekrar aynı servisle geri götürülüyor. 

Günlük yevmiye veriliyor

 Bu ailelere günlük 150 ila 300 TL arasında değişen ücretler ödendiği yönündeki kimi bilgiler ve adlarına Ziraat Bankası’na açılan hesaptan polis eşliğinde paralarını çektikleri anlara dair fotoğraflar da yakın zamanda kamuoyuna yansıdı. Aileler arasında zaman zaman yaşanan ve polislerin ayırmak zorunda kaldığı kavgaların da bu ücret farklılığından kaynaklandığı yönünde iddialar söz konusu.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.