Jîna isyanımızdır

Kadın Haberleri —

İsviçre /Zürih

İsviçre /Zürih

  • İran’da Jîna Amînî’nin “Ahlak polisi” tarafından katledilmesi ardından başlayan protesto gösterilerine Avrupa’nın birçok ülkesinde kadınlar alanlara çıkarak destek verdi. İsviçre’nin Zürih kentide yapılan eylemde kadınlar “Hepimiz Jîna’yız” sloganı attı. 

ERDOĞAN ZAMUR / ZÜRİH

İran’da Jîna Amînî’nin katledilmesi ardından başlayan ve 10. gününe giren eylemler, Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi İsviçre’de de günlerdir devam ediyor. 

İsviçre’nin Zürih kentinde  Rojhilatlı Kürtler ve Kürt Kadın Hareketi (YJK-S) öncülüğünde yapılan eylemlere, kadınların isyanı damgasını vuruyor. Dört parça Kürdistanlıları buluşturan eylemlere İsviçreli kadın örgütleri, feministler de katılıyor. Cumartesi günü kent merkezinde gerçekleştirilen kitlesel yürüyüşe çok sayıda İsviçreli örgüt, feministler ve Kürdistanlılar katıldı. 

Jîna’nın fotoğraflarının taşındığı eylemde İran rejimi protesto edildi, özgürlük talebi yükseltildi. Kent merkezinde iki koldan gerçekleşen yürüyüş boyunca sık sık “Jin Jiyan Azadî” “ Diktatöre ölüm”, “ Hepimiz Jîna Amînî’yiz” sloganları atıldı. 

Jîna için buradayız

İsviçre Demokratik Kürt Toplumu CDK-S Eşbaşkanı Selma Sürer, Jîna’nın katledilmesini kınayarak “Bugün, Jîna Amînî için buradayız. Saçının teli göründüğü için İran polisince katledildi. Jîna Amînî isyanımızdır” dedi. Komeleya Zehmetkêşên Kurdistanê adına Ahmed Mom Mohammadi ise İran’daki serhildanı sahiplenme çağrısında bulundu.