JİTEM üssünde insan iskeleti

9 Haziran 2022 Perşembe - 16:30

  • Amed'in Sur ilçesine bağlı Cevatpaşa Mahallesi'nde 1990’lı yıllarda JİTEM tarafından sorgu ve infaz merkezi olarak kullanılan eski Saraykapı Cezaevi’nde insan iskeletleri ve kemikleri bulundu. 

Edinilen bilgilere göre; YSO İnşaat A.Ş. tarafından “restorasyon” adı altında Şubat'ta yapılan kazılarda bazı kemikler bulundu. Şirket yetkilileri, “hayvan kemiği” diyerek, kemiklerin hafriyatların içine atılmasını istedi, ancak daha sonra kazılarda insan iskeletleri bulundu. Söz konusu kemikler de hafriyat kamyonuna yüklenerek götürüldü ama nereye götürüldüğü bilinmiyor. Kemiklerin bulunduğu sırada kazı çalışmalarında yer alan işçilerden Ahmet Kayar, yaşananları MA'dan Müjdat Can'a anlattı. 

İtiraz ettik

Kayar, Şubat ayında 75-76 diye numaralandırılan burçlarda çalıştığını belirterek, iş makinalarıyla çalışmalar yapıldığı sırada kemik parçalarının ortaya çıktığını aktardı. Kayar, “Sürekli kemik çıkıyordu. Bizden çöpe atmamızı istiyorlardı. Vicdanımız el vermedi, itiraz ettik. Bize ‘Hayvan kemiğidir’ denildikten sonra çöpe atmaya başladık” dedi. 

İnsan iskeletleri

Kayar, tarihi cezaevine çok yakın bir noktada çalışma yürüttüklerine işaret ederek, ‘Burada yapı ya da ceset çıkarsa işimiz aksar’ denildiğini; daha sonra burada iki iskelete denk geldiklerini söyledi. İnsan iskeletlerini bölgede çalışma yapan arkeologlara gösterdiklerini kaydeden Kayar, “Arkeologlar bunların 2 erkeğe ait olduğunu söyledi. İskeletlerin altında kemikler çıktı. Yine küller çıkıyordu. Oradaki iskeletlerin ve kemiklerin kime ait olduğunu sormamıza rağmen bize bilgi vermediler” diye konuştu. 

Bir tarih yok oldu

Kazı sırasında tarihi dokuya da iş makinalarıyla zarar verildiğini aktaran Kayar, şunları söyledi: “İş makinası sahada çalıştıktan sonra bir tarih yok oldu. Örneğin eski döneme ait su kemerleri vardı. Sırf şantiyenin işi aksamasın diye bu tür yapılara sürekli zarar veriyorlardı. Bize ‘Kırın gitsin, yoksa şirket ilerleyemez. Belge almamız gerekiyor bunları ortadan kaldırabilmemiz için’ diyorlardı. Tarihi bir havuz gördük. Havuzun görülmemesi için tekrardan üstünü örttük. Üstüne iskele kuruldu. Örtbas edip tarih ve kültür mirasına ciddi zarar veriyorlardı.” 

İş makinalarının kazdığı alanda 100 metre uzunluğunda su kemerinin çıktığını ve bunun da kırıldığını söyleyen Kayar, “Yetkililerin kontrolü altında kırıldı. İşçiler yemeğe gittiğinde 2 kişi seçiliyordu, su kemerlerine zarar veriliyordu” dedi. Kayar, bölgede incelemelere gelen Müze Müdürlüğü yetkililerinin ise yaşanan tahribata göz yumduğuna dikkat çekti. 

JİTEM üssüydü

Merkez Kapalı Cezaevi olarak da bilinen yer, 1990’lı yıllarda JİTEM’in sorgu merkezi olarak kullanılıyordu. 1990'lı yıllarda bölgede kaçırılarak kaybedilen ve 'faili meçhul' cinayetlerde yaşamını yitirenlerin adresi olarak gösterilen söz konusu üste, Ocak 2012'de de kazı çalışması yapılırken insan kemikleri bulunmuştu. Kazı çalışmaları Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından genişletilmiş, ancak çıkarılan kemiklerin akıbetine dair sonrasında herhangi bir adım atılmamıştı.   AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.