Kadın iradesi devrimin esası

Kadın Haberleri —

20 Ekim 2020 Salı - 20:00

  • Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadın kurumlarını bünyesinde toplayan Kongreya Star hareketi, “Hevrîn ve Zehraların mücadelesiyle işgalciliği bitirelim, kadın devrimini gerçekleştirelim” sloganıyla 8’inci kongresini gerçekleştirdi.

Qamişlo Kantonu’na bağlı Rimêlan kasabasındaki bir konferans salonunda yapılan kongreye, Efrîn, Cizîr ve Firat bölgelerinden 300 delege katıldı.
Kongrenin açılış konuşmasını Kongreya Star Sözcüsü Evîn Sewaid yaptı. 8’inci Kongre’yi tüm kadınlara kutlayan Sewaid, ardından Kuzey ve Doğu Suriye’de kadın mücadelesini değerlendirdi, şöyle konuştu: “Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınlar demokratik sistemin öncülüğünü yapıyor ve bu uğurda canını veriyor. Faşizme karşı direniyoruz. Suriye’de yürütülen savaş kadınlar açısından birçok sorunu da beraberinde getirdi. Bu yüzden Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınların direnişi en üst seviyede. Bu yüzden kadınlar en ağır saldırılarla karşı karşıya kalıyor. Savaş; tecavüz, şiddet, katliam ve göçü beraberinde getirdi. En fazla kadınlar bundan etkilendi. Ama kadınlar iradeleriyle buna karşı çıkıyor, katliamcı güçleri yeniyor ve örgütlenmelerini güçlendiriyor. Özgür kadının direnişi kazanacak, buna inanıyoruz” dedi.


YPJ: Sorumluluğumuz artıyor

Sözcü Evîn Sewaid ardından Yekineyên Parastina Jin (YPJ) adına Zeyneb Efrîn söz aldı. Direnişin başarıya ulaşması için her dönemde kadınların büyük bir mücadele verdiğini belirten Efrîn, “Bu savaşta başarılı olmak istiyorsak örgütlenmemizi daha da güçlendirmemiz lazım. Kadınlar bulundukları her alanda değişim yarattı. Bizler de büyük emekler ve bedel vererek toplumumuzu savunduk. Devrim üzerinde kirli planlar hayata geçirilmeye çalışılıyor. Bu yüzden yükümüz ve sorumluluğumuz daha da artıyor. Toprağımızı ve yaşamımızı bütün var gücümüzle korumalıyız” şeklinde konuştu. 
 Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Bêrîvan Xalid da “Rojava Devrimi bir kadın devrimidir” sloganının bir slogandan ibaret olmadığını, kadın iradesinin devrimin esasını oluşturduğunu söyledi. Xalid, “Demokratik sistemi kalıcı kılacak olan Rojava Kürdistan’ında yaşayan kadınlardır” diye belirtti.  

5 kişilik yeni koordinasyon

Kongre, perspektif yazıları ve Kongreya Star’ın iki yıllık faaliyet raporunun okunup değerlendirilmesiyle devam ediyor. Kongrenin sonunda 5 kişilik yeni koordinasyonun seçilmesi bekleniyor.

QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.