Kadınlar geri adım atmamakta kararlı

Kadın Haberleri —

27 Ekim 2020 Salı - 22:00

  • Polonya'daki kadın hakları aktivistleri, yüksek mahkemenin ülkede zaten katı olan kürtaj yasasını sıkılaştırma kararını protesto etmek için hafta boyunca farklı gösteriler düzenleyeceklerini duyurdu.

Women's Strike, yaklaşık 50 şehir ve kasabada arabalar, bisikletler veya sadece yürüyerek trafiği engellemeyi, işleri boykot etmeyi planlıyor.
Women’s Strike başkanı Marta Lempart, bugün ulusal grev, Cuma günü ise başkent Varşova'da bir protesto yürüyüşü düzenleneceğini söyledi.
Geçtiğimiz Perşembe günü, Polonya Anayasa Mahkemesi fetal konjenital kusurlarla ilgili kürtajı yasakladığında protestolar patlak verdi. Mahkeme, hatalı biçimlendirilmiş fetüslerin sona ermesine izin veren mevcut bir yasanın anayasaya "aykırı" olduğuna karar verdi. Bu karar, kürtajın neredeyse tamamen yasaklanması anlamına geliyor. Karara göre, sadece annenin hayatının risk altında olduğu ve tecavüz veya ensest sonucu hamilelik durumlarında izin veriliyor. Aktivistler, karara karşı mücadelelerini sürdürme sözü verdi.
Protestocular, karar açıklandığı günden bu yana isyanda. Polonya'nın koronavirüsün daha fazla yayılmasını önlemeyi amaçlayan toplantılara getirdiği "kırmızı bölge" yasağına karşı çıktı. Yaklaşık 50 şehirde on binlerce protestocu şehir sokaklarını arabalarla, bisikletlerle ve yaya olarak kapattı.


Pazar günü de binlerce aktivist, yasağı protesto etmek için ülke çapındaki kilise hizmetlerini aksattı. Öfkeli kalabalıklar, çarmıha gerilmiş hamile bir kadını tasvir eden posterler taşıdı ve rahiplere protesto kartları dağıttı.
Sağlık bakanlığı rakamlarına göre, Polonya'da 2019 yılında çoğu fetal kusurlar nedeniyle bin 110 kürtaj gerçekleştirildi.
Polonya, Avrupa Birliği’nin kürtaj konusunda en katı kısıtlamalarına sahip ülkesi.
Polonya muhalefet partileri, AB'nin insan hakları komiseri ve uluslararası insan hakları örgütleri de mahkemenin kararını kadın haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle kınayan çevreler oldu.

VARŞOVA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.