Kadınlar katliamlara karşı harekete geçti

Kadın Haberleri —

12 Temmuz 2021 Pazartesi - 17:00

  • Hasekê’de art arda gelen katliamlar için kadınlar çalışmalarına hız verdi. Kongreye Star Hasekê Koordinasyonu üyesi Lîlav Hisên, aşiret ile rûspi olarak tanımlanan toplumun önde gelenleri ile bir araya geleceklerini söyledi.

HABER MERKEZİ

Hesekê’de 30 Haziran günü aile erkekleri tarafından recm edilerek katledilen Îda El Seîdo (13) ve hemen ardından babası tarafından boğularak katledilen Aya Mihemed (14) için kadınlar günlerdir alanlarda olan kadınlar, katillerin en ağır cezalara çarptırılmasını, toplumun vicdanının rahatlatılmasını istiyor. Kongreye Star Hasekê Koordinasyon üyesi Lîlav Hisên, kadın katliamlarının önünü almak amacıyla eylem planlarını JINHA’dan Sorgul Şêxo’ya anlattı. 

‘Namus’ veya ‘din’le alakası yok

Üst üste yaşanan kadın katliamlarından büyük üzüntü ve kaygı duyduklarını belirten Lîlav, “Kadına yönelik yaşanan sistematik şiddet sadece biz kadın örgütlerini değil toplumu da kaygılandırıyor. Bölgede radikal İslam’ın etkisi halen kendisini hissettiriyor. ‘Namus’ ve ‘din’ adı altında gerçekleşen kadın katliamlarının, aslında bununla ilgisinin olmadığını biliyoruz” diye konuştu.