Kahramanlık destanı yazdı

23 Temmuz 2020 Perşembe - 08:18

  • Türk devletinin işgal saldırısına karşı Heftenîn’de kahramanlık destanı yazılıyor. Rüstem Cudi, Cenga Heftenîn’de direnişin tutku haline geldiği Xantur’da çatışmada yaralandı. Sonuna kadar savaştı, cephanesi bitince teslim olmak yerine uçurumdan atlayarak Beritanlaştı.

 

HPG gerillası Rüstem Cudi, Heftenîn’e bağlı Xantur alanında kahramanca direnerek şehit düştü. HPG, ”Yaralanmasına rağmen günlerce savaşan Rüstem Cudi yoldaşımız cephanesi bittikten teslim olmayarak uçurumdan atlamış ve şehit düşmüştür” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Serêkaniyê doğumlu Rüstem Cudi kod isimli gerilla Süleyman Mahmut Hasan’ın Heftenîn direnişinde kahramanca direnerek şehit düştüğünü duyurdu. HPG-BİM tarafından yapılan açıklamada, Türk devletinin 16 Haziran’da Heftenîn alanına yönelik başlattığı işgal operasyonuna karşı ilk günden itibaren güçlü bir direnişle karşılık verildiği belirtildi. Heftenîn direnişinin Kürdistan’daki direniş geleneğini bir kez daha ortaya koyduğunun altı çizilen açıklamada, ”Soluksuz bir şekilde devam eden direniş süresince şehadete ulaşan her yoldaşımız bu destansı direnişi kanlarıyla yazmışlardır. Her yoldaşımız bir direniş romanı yazarak Kürdistan özgürlük tarihinde onurlu yerini almıştır” ifadelerine yer verildi.

Teslimiyeti reddetti

Rüstem Cudi’nin 12 Temmuz’da Xantur alanında işgalci Türk ordusuna karşı savaşta kahramanca savaştığını kaydeden HPG-BİM, ”İşgalci TC ordusuna karşı savaşırken yaralanmasına rağmen günlerce savaşan Rüstem Cudi yoldaşımız cephanesi bittikten sonra sömürgeci, faşist TC ordusuna teslim olmayarak uçurumdan atlamış ve şehit düşmüştür” dedi.

Xantur’da Beritanlaştı

”1992’de Güney Kürdistan’ı işgal girişiminde bulunan sömürgeci devlete ve işbirlikçilere teslim olmayıp uçurumdan atlayan Beritan yoldaşın fedai, teslim alınamaz Apocu iradesi bugün Heftenîn’de Rüstem yoldaş şahsında bir kez daha dosta düşmana gerillanın direniş çizgisini net bir şekilde göstermiştir” denilen açıklamaya şöyle devam edildi: ”Tarih ve mekân değişse de Apocu militan ruh asla değişmemiş, direniş bayrağı elden ele geçerek geleceğe taşınmıştır. Militan tarzın somut örneği olan Rüstem yoldaşımız direnişi, savaşı ve şehadetiyle Kürdistan Agitler’i arasında yerini almış ve kendisine bütün halkımızın kalbinde yer edinmiştir. Nesiller boyu anlatılacak bir direnişe imza atan Rüstem yoldaşımız zafere yürüyen özgürlük gerillasının önünü aydınlatan bir meşaleye dönüşmüştür.”

Serêkaniyê’den katıldı

Rüstem Cudi, 2016 yılında Serêkaniyê’den gerilla saflarına katıldı. ”Kısa süre içinde militan çizgide derinleşmiş, yaşam ve yoldaşlığıyla her zaman öncü rol oynamıştır” denilen HPG-BİM açıklamasına şöyle devam edildi: ”Rüstem yoldaş, direnişi, düşman karşısında son mermisine kadar savaşma iradesi ve şehadet biçimiyle kuşkusuz Özgürlük Hareketi’nin yarattığı militan ruhunu temsil eden en güçlü örneklerinden biri olmuştur. Temsil ettiği bu ruh ve direniş çizgisi yoldaşları tarafından her zaman, her koşul altında devam ettirilecektir. 

İşgalci Xantur’da yenildi

İşgalci TC ordusu, Rüstem yoldaşımızın teslimiyeti reddeden, ihanete geçit vermeyen duruşu karşısında Xantur’da yenilmiştir. Esmer yoldaş komutasında Berivan ve Ararat yoldaşlarımız karşısında Şeşdara alanında yenilmiştir. Amara, Memyan, Nucan, Zerya, Agit, Mazlum, Çiya, Şahin, Tolhildan, Goran, Viyan ve Xabur yoldaşlarımızın direnişi karşıdan Heftenîn’de kırılmış ve yenilmiştir. Kürdistan gerillası, işgalci TC devletinin hevesini kursağında bırakmaya devam edecek ve şehitlerin bıraktığı onurlu mirası her koşul altında tereddütsüz sahiplenerek işgalcilere karşı Kürt halkının ve onun özgürlük gerillasının cevabını vermeye devam edecektir.”

Rüstem Cudi’nin ailesi başta olmak üzere tüm Kürdistan halkına başsağlığı dileyen HPG, ”Rüstem yoldaşımızın kahramanlık çizgisini zafere ulaştıracağımızın sözünü veriyoruz” dedi.  

 

Bu dağlar bizim

Gerilla Rüstem Cudi şehit düşmeden önce Cenga Heftenîn direnişini şöyle anlatmıştı: “Onlar kendi tekniklerine güvenerek geldiler, topraklarımız saldırdılar. Ama iradenin gücünü göremediler. Onlar gelince arkadaşlar darbe vurdular.  Çok fedai bir şekilde savaştılar. Bu dağlar bizimdir. Bunu bu askerler de biliyor. Onlar bu dağlarda nasıl yürüyecekler ki.  Askerler geride duruyor, korucular geliyor öne.  Asker öne gelemez zaten, tek başına hareket edemez. Bu dağlar onların değil ki onun için   yürüyemezler, düşerler.  Onlar tepedeler, bu doğrudur. Ama biz de yanlarındayız. Her bir ağaç, her bir taş arkası bizim mevzimiz, bizim yerimizdir. Kendileri de itiraf ediyorlar. ‘Xantur’u delik deşik ettik ama gerilla hala eylem yapabiliyor’ diyorlar.” ANF/BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.