Karantinadaki köye test yerine makarna

10 Eylül 2020 Perşembe - 21:30

  • Sakarya’da uğradıkları saldırı sonrası köylerine dönen ve beş gün önce Kürdistani İttifak heyetinin yapacağı ziyaret öncesi korona gerekçesiyle karantinaya alınan Kürt işçilere test yapılmadığı ortaya çıktı.

Sakarya’da ırkçı saldırıya uğradıktan sonra memleketleri Mardin’in Mazıdağı ilçesine dönen Kürt işçilerin yaşadığı Kelekê (Yücebağ) köyü ve Derê (Der) ile Emê Rêşan (Karasu) mezraları, 7 Eylül’de Mazıdağı Kaymakamlığı İlçe Hıfzısıhha Kurulu tarafından karantina altına alınmıştı. Kürdistani İttifak bileşenlerinin yapacağı ziyaret öncesi alınan karar kapsamında “Mevsimsel tarım işçilerinin sirkülasyonunun yoğun olduğu, bu işçilerin karantina kurallarına uymadan yerleşim yerlerine geldikleri anlaşıldığından toplum sağlığı Covid-19 sağlık taramalarının yapılmasına 06.09.2020 saat 20.00’dan itibaren 7 gün süreyle karantina altına alınmasına” denilmişti.

Kararın ardından Kürdistani İttifak heyetinin gerçekleştirmek istediği ziyaret öncesi, köy yüzlerce jandarma ve zırhlı araçla abluka altına alınırken, heyetin girişine izin verilmemişti. Gerekçe olarak jandarma amirleri heyete köyde sağlık taraması ve test uygulamasının yapılacağını söylese de bugüne kadar köyde test uygulamasının yapılmadığı ortaya çıktı.

Makarna ve salça paketi

Kürt işçilerden Karasu mezrasında yaşayan Mehdin Demir, köyde herhangi bir test uygulamasının yapılmadığını belirtirken, bugüne kadar köye sadece 9 Eylül’de Mazıdağı Kaymakamlığı tarafından içinde makarna ve salçanın olduğu erzak paketlerinin gönderildiğini söyledi. Onun dışında giriş çıkışların yasak olması nedeniyle şehir merkezindeki işlerini yapamadıklarını belirten Demir, köye sadece bir ilaçlama aracının geldiğini belirtti. Hiçbir köylüye test yapılmadığını tekrarlayan Demir, “İlaçlama aracı da göz boyama amacıyla öyle geldi. Kesinlikle kimseye test yapılmadı. İl Sağlık Müdürlüğünü de aradım ‘yapılacak’ dedi ama hala yapılmadı” şeklinde konuştu.

Saldırganlar serbest, onlar köylerinde hapis

Kendilerinin şu an hapis durumda olduklarını ve yapabilecekleri bir şey olmadığını dile getiren Demir, saldırganların serbest bırakıldığını, ancak kendilerinin hapsedildiğini belirterek, “Bu oradaki saldırının bir devamıdır. ‘Ya susacaksınız ya da bunu kabul edeceksiniz’ diyorlar. Birebir budur. Çocuklarımız halen psikolojik olarak çökük durumdalar. Bir travma yaşamışlar sonuçta” ifadelerini kullandı.

Sadece bahane oluşturdular

 Köylülerden İbrahim Demir de köylerinin karantinaya alınmasının sadece kendilerine destek verecek olanların engellenmesi için bir bahane olduğunu belirterek, “Baktılar köylü konuşuyor her şeyi anlatıyor. O nedenle bahane yaptılar” dedi. Köylerinin karantinaya alınmasının ardından bir sağlık heyetinin geldiğini belirten Demir, “Benim avluma 8 kadar sağlıkçı geldi. Korona olan var mı diye sordular, olmadığını söyledik. Onlar da karantinanın bahane olduğunu anladılar. Ne test yaptılar ne başka bir şey. Kan tahlili de yapmadılar, geri döndüler” dedi. MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.