Kararı geri çek!

Kadın Haberleri —

23 Mart 2021 Salı - 17:30

  • İstanbul’un yedi farklı noktasında alanlara çıkan kadınlar, “Bir grup adamın sözünün, tek adamın kararının kadınlar tarafından hükmü yoktur! İstanbul Sözleşmesi gerektiği gibi uygulanana, erkek şiddeti son bulana kadar mücadelemiz devam edecek” diye seslendi.

İSTANBUL

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine verdiği yetkiye dayanarak Türkiye dahil Avrupa Konseyi üyesi 20 ülke tarafından 11 Mayıs 2011’de onaylanan sözleşmeyi 20 Mart gecesi tek taraflı olarak feshetti. Kadınlara yönelik şiddetin önlenmesine dair devlete sorumluluklar yükleyen Sözleşme’nin hukuksuz bir şekilde feshedilmesi nedeniyle kadınlar üç gündür isyanda.

Pazartesi akşamı İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu’nun çağrısıyla İstanbul’un 7 farklı noktasında alanlara çıkan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alan hükümeti protesto etti.

Kadınlar Avcılar, Fatih, Eyüp, Küçükçekmece, Sarıyer, Şişli ve Alibeyköy’de bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Hükmü yok

Kadınlar ellerinde, “Jin, jiyan, azadî”, “6284’ü uygula”, “Yaşamak istiyoruz” ve “Kadınlar Birlikte Güçlü” yazılı dövizler taşıdı.

Yapılan açıklamalarda, karar geri çekilene kadar mücadele edeceği vurgulandı: “Tüm kadınların özgür ve korkusuzca yaşamaları sağlanmadan böyle bir yaşamın olanaklarını yaratacak olan hiçbir sözleşme, yasa, uygulamadan el çekmiyoruz! Hayatlarımıza dair kararları biz alırız! Hayatlarımızın ve haklarımızın tek bir adamın kararına, kararnamesine bağlı olmasına izin vermiyoruz. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkûm etmenize izin vermeyeceğiz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz!

Hep söyledik, yine söylüyoruz. Kadın cinayetleri politiktir. İstanbul Sözleşmesini feshetme kararı bu ülkedeki kadınları hiçe saymak, kadın cinayetlerini görmezden gelmektedir.

Kadınlar sokaklarda, meydanlarda ve alanlarda yaşamak istediğimizi haykırmaya devam edecek! Kadınlar, kadın kazanımlarına hız kesmeden saldırıları süren iktidara ve onun yarattığı gerici odaklara karşı mücadele etmeye devam edecek!

Eylemler devam edecek

Açıklamada kadınlar Çarşamba günü Bakırköy Meydanı’nda ve Cumartesi günü de Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak olan eylemlere ile her akşam gerçekleştirilecek olan ses çıkarma eylemlerine güçlü katılım çağrısında bulundu. 

İptali için dava başvuruları

Öte yandan İzmir Barosu, “İstanbul Sözleşmesi’nin” feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurdu.

İstanbul Sözleşmesi için online toplantıda bir araya gelen HDP Kadın Meclisi de kararın iptali için dava açma kararı aldı.

Acinikli: Yetkisi yok, hukuken geçersizdir

Türk Cumhurbaşkanı’nın İstanbul Sözleşmesini feshetme yetkisi  var mıdır, kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe arttığı bir ortamda neden feshedildi? Özgürlükçü Hukukçular Platformu Eşbaşkanı Ayşe Acinikli ANF’den Mina Roj’a yanıtladı.
Acinikli, kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe arttığı Türkiye’de, sorunun hükümetin genel politikalarından kaynaklı olduğunu söyledi. “Dünya genelinde kadına yönelik şiddet var ancak Türkiye’de AKP iktidarından sonra tam bir cinayet tablosu var, tam bir taciz, tecavüz tablosu var” diyen Acinikli, kadınlara doğrudan koruma sağlanmamasının sorumlusunun hükümet olduğunu vurguladı. 

Onaylama, yayımlama yetkisi var

Sözleşme’nin Erdoğan’ın karar yetkisi dışında olduğunu söyleyen Acinikli, ”Feshedilmesi hukuka aykırıdır, geçersizdir. Anayasa’da cumhurbaşkanının uluslararası sözleşmeyi onaylama ve yayımlama yetkisi var ama feshetmesiyle ilgili bir yetkisi yok. İkincisi uluslararası sözleşmesinin usulde paralellik ile kabul şekliyle fesih şekli de paralel olmalıdır. O açıdan cumhurbaşkanı yetkisiz. Hakların ne şekilde sınırlandırılacağı anayasa bellidir, fesih işlemi ancak bu yasalar çerçevesinde yapılabilir. Cumhurbaşkanı, iki yıl önce kendisine verdiği bir yetkiye dayanarak bunu yaptı” diyerek, Meclis tarafından kabul gören sözleşmenin yine Meclis’te uygun görüldüğü taktirde feshedilebileceğini vurguladı.

Uluslararası sözleşme anayasadan üstündür

Anayasanın 90’ıncı maddesini hatırlatan Acinikli, İstanbul Sözleşmesi’nin uluslararası sözleşme olmasından ötürü anayasanın da üstünde olduğunu söyledi. Norm hiyerarşi gözetildiğinde Anayasanın 90’ıncı maddesinde yer alan, ‘mevcut yasalar çeliştiğinde uluslararası sözleşme hükmü geçerlidir’ sözlerini hatırlatan Acinikli, “Tek imzayla, tek kararnameyle fesih işlemi yapması hukuken geçerli değildir. Sorun şurada; Türkiye artık bir hukuk devleti olmaktan uzaklaştığı için önceden de Sözleşme’nin uygulanması konusunda sorun yaşıyorduk. Şu anda artık ortada olmadığını iddia eden bir kesime karşı, !hayır, hala yürürlükte! dememiz gerçekte sıkıntılı. Çünkü biz var olan kanunları uygulatamıyoruz. Bu yapılan şeyle kadın katilleri, tacizcileri, tecavüzcüleri cesaretlendirme durumu oldu. Bu 6284 sayılı kanun kaldı bir tek elde. Bekçilere verilen yetkiler var, yazılan şeylerin hayata geçirilmesi sıkıntılı, zaten bir sürü sıkıntıyla boğuşan bir sistem var” diye konuştu.