Katil korucudan devlete teşekkür

29 Eylül 2022 Perşembe - 19:00

Şükrü Akçay

Şükrü Akçay

  •  Midyat’ta çobanlık yaparak geçimini sağlayan Musa Çelik’i katleden korculardan ikisine beraat ve tahliye verilirken birine de ödül denilecek ceza verildi. Sanıklar, “Devletçiyiz” diyerek mahkeme heyetine teşekkür etti.

Midyat’ta köylüleri çoban Musa Çelik’i katleden korucubaşı Şükrü (Şirin) Akçay ile kardeşleri ödüllendirildi. Mahsum Akçay beraat ettirildi, Veysi Akçay tahliye edildi, korucubaşına ise "Haksız tahrik"le kısa sürede tahliye yolu açıldı. Kararın ardından korucubaşı Şükrü Akçay, "Teşekkür ederim başkanım. Sizin gibi devlet adamları yaşasın. Devletçiyiz" diye seslendi. Korucu kardeşler, bozkurt işaretleriyle "Osmanlı torunuyuz. Devletçiyiz, kahrolsun teröristler" diye bağırdı. 

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Mesken kırsal mahallesinde 21 Kasım 2021’de çoban Musa Çelik'in katledilmesine dair korucubaşı Şükrü (Şirin) Akçay ile kardeşleri Veysi ve Mahsum Akçay hakkında açılan davanın 4. duruşması görüldü. Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, “kasten öldürme” suçlamasıyla yargılanan tutuklu üç korucu da hazır edildi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi avukatları ile sanık avukatların katıldığı duruşmayı, tarafların aileleri de izledi. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savcılık, esasa dair mütalaasını tekrar ederek, korucubaşı Şükrü Akçay’ın “kasten adam öldürme” suçlamasıyla cezalandırılması istendi. Ayrıca Akçay'ın “kamu görevlisi olması” nedeniyle cezasının arttırılması, cinayeti “haksız tahrik altında işlediği” iddiasıyla cezasının indirilmesi istendi. Veysi Akçay'ın “nitelikli tehdit” suçlamasıyla cezalandırılması talep edilen mütalaada, kardeşlerden Mahsum Akçay'ın ise beraatı istendi. 

'Teröristti, öldürdük'

Mütalaaya karşı son savunmaları istenen sanıklardan Şükrü Akçay, "Ben köyde muhtar ve korucubaşıyım. Ben iş adamı değilim" derken, Çelik'i yanında çalıştırdığını reddetti. Önceki savunmasında "Devlet için öldürdük" diyen Akçay, önceki savunmalarında olduğu gibi Çelik için "terörist" iddiasını sürdürdü. Ardından savunma yapan Veysi Akçay da Çelik'in kendilerine saldırdığını iddia ederek, "Kardeşime ateş etti. Ben olayın şokuyla keleşi aldım ve rastgele ateş ettim. Amacım öldürmek değildi, ailemi korumaktı" iddiasını öne sürdü. 

Sanık Mahsun Akçay ise "Mağdurum, beraat istiyorum" dedi.

Cinayeti meşrulaştırmak istiyorlar

Çelik'in ağabeyi Mahsum Çelik ise mütalaada istenen "haksız tahrik" indirimini kabul etmediğini belirterek, "Cinayeti meşru zemine çekmek istiyorlar. Bu nedenle de terör savunması yapıyorlar. Kardeşimi onlar öldürmedi ise kim öldürdü. 27 yaşındaki kardeşimin yaşam hakkı elinden alınmıştır. Cezalandırılmalarını istiyorum" diye itiraz etti.

Cinayeti beraber işlemişler

Ardından savunma yapan Çelik Ailesi'nin avukatlarından Leyla Kaya, cinayetin fikir birliği içinde işlendiğine dikkat çekerek, haksız tahrik indiriminin uygulanmaması talebinde bulundu. Avukat Erdal Kuzu da Çelik'in 27 yaşında hayatı sonlandırılmış bir insan olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Adil bir karar verilmesini istiyoruz. Mütalaaya katılmıyoruz. Olayın nasıl gerçekleştiği ilk olay tutanağında izah edilmiş. Deliller ortadadır. Bu cinayeti bu kadar rahatlıkla gerçekleştirebilecek gücü sağlayan da koruculuk sistemidir. Sivil bir insanın bu kadar rahat öldürülmesini başka bir durum sağlayamaz. Devletin silahıyla bir insanın öldürülmesini sağlayan koruculuk sisteminin kendisidir. Verilecek karar caydırıcılık sağlayacak. Kamu görevlilerinin bu kadar rahat silah kullanmasının önüne geçecek. Vereceğiniz karar bir başkasının hayatını kurtaracak belki de. Cinayetin fikir birliği içinde işlendiği açıktır. Bu nedenle caydırıcı bir ceza verilmesi gerekiyor. İndirim yapılmaksızın, artırıcı unsurlar uygulanarak cezanın artırılmasını istiyoruz." 

Avukat Leyla Çelik Güneş de "Savcılığın mütalaası sanık avukatları yerine yazılmış dilekçe gibidir. Bu nedenle mütalaayı kabul etmiyoruz. Sanıkların suçu iştirak halinde işlediklerini kabul etmeli ve ona göre ceza verilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı. 

Mahkeme onları korudu

Sanık avukatları yaptıkları savunmada Çelik'in "Örgüt üyesi olduğu" iddiasını sürdürürken, sanıklar hakkında beraat kararı verilmesini istedi. Kısa bir ara veren mahkeme heyeti, ardından kararını açıkladı. Heyet, korucubaşı Şükrü Akçay hakkında "Haksız tahrik altında kasten adam öldürme" suçundan 12 yıl 6 ay ceza vererek, tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, rastgele ateş ettiğini beyan etmesine rağmen Veysi Akçay hakkında da "Haksız tahrik altında silahla tehdit" suçundan 1 yıl 8 ay ceza vererek tahliye ederken, Mahsum Akçay hakkında ise beraat kararı verdi. 

Bozkurt işaretiyle teşekkür

Kararın ardından korucubaşı Şükrü Akçay, mahkeme heyetine "Teşekkür ederim başkanım. Sizin gibi devlet adamları yaşasın. Devletçiyiz" diye seslendi. Sanıklar salondan çıkarılırken, "Osmanlı torunuyuz. Devletçiyiz, kahrolsun teröristler" diye bağırarak, bozkurt işaretleri yaptı. 

Mahkeme çıkışı kararı değerlendiren avukatlar, cezanın ödül mahiyetinde olduğunu kaydederek, istinafa götüreceklerini söyledi.  MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.