Katil polis gayet pişkin

15 Eylül 2020 Salı - 19:32

  • Amed’de 5 yaşındaki Efe Tektekin’i zırhlı araçla ezen polis İ.A., aracın kameralarının bozuk olduğunu iddia etti, ancak baba Ahmet Tektekin, “Polislerin kaza anını gösteren görüntüleri izlediğini gördüm, bayıldım” dedi.

 

Bağlar ilçesi Emek Caddesi üzerinde 11 Eylül 2019’da karşıdan karşıya geçmeye çalışan 5 yaşındaki Efe Tektekin’e, sürücüsü olduğu zırhlı araçla çarparak ölümüne sebep olan polis İ.A. hakkında, ”taksirle ölüme neden olma” suçundan Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın 3. duruşması görüldü. Polis ve avukatı, polis koruması eşliğinde duruşma salonuna gelirken, duruşmada Tektekin’in annesi Nazime ve babası Ahmet Tektekin ile avukatı Sedat Çınar hazır bulundu.

Kaza görüntülerini izledim

 Duruşmada söz alan baba Ahmet Tektekin, olaydan hemen sonra olay yerine gittiğini söyledi. Baba Tektekin, “Polisler beni kazayı yapan zırhlı araca bindirdi. Polislerin kaza anını gösteren görüntüleri izlediğini gördüm ve bayıldım. Daha sonra aynı zırhlı araçla beni hastaneye götürdüler” diyerek şikayetçi oldu. Anne Tektekin de şikayetçi olduğunu ve davaya katılma talebinin olduğunu söyledi. 

Polis yalan söyledi

 Polis İ.A., baba Tektekin’in beyanlarını kabul etmeyerek, 2017’den beri kullandığı zırhlı aracın kamera sisteminin çalışmadığını iddia etti. Zırhlı araçta silah bulunması sebebiyle bir sivilin araca bindirilmesinin imkansız olduğunu ileri süren İ.A., olaydan sonra ambulans gelene kadar 45 dakika olay yerinde beklediğini söyledi. 

Ambulansın olay yerine geldiği şeklindeki ifadesine tepki gösteren baba Tektekin, “‘Ambulansı bekledim’ diyor, arkadaşım oğlumu zırhlı aracın altından çekerek taksisi ile hastaneye götürdü. Ambulans ne zaman nasıl geldi?” diye sordu. 

Deliller karartıldı

 Soruşturma kapsamında araç kaydı, sanığın ehliyeti, görüntü kaydı gibi taleplerinin halen yerine getirilmediğini hatırlatan ailenin avukatı Sedat Çınar, “Deliller hem karartıldı hem de toplanmadı. İşaret ettiğimiz deliller tek tek dosya arasına alınmasını talep ediyorum. Tanıklarımız var, onların da dinlenilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Duruşmalara bile gelmeyecek

 Polisin avukatı ise müvekkilinin bilirkişi raporunda tali kusurlu gösterilmesine karşın kusursuz olduğunu ileri sürdü. Elazığ’ın Sivrice ilçesinde görevine devam ettiğini aktaran avukatı, müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını istedi. Müvekkiline ait hafif zırhlı araç kullanma sertifikasını da mahkemeye sundu.

Katil polisin duruşmalardan vareste tutan mahkeme, varsa araç içinde bulunan görüntü kayıtları, MOBESE kayıtlarının dosya arasına alınmasına karar vererek, duruşmayı 12 Ocak’a erteledi.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.