Katili 5 yıldır korunuyor

15 Kasım 2020 Pazar - 16:29

  • Nusaybin’de, sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü 15 Kasım 2015’te evinin kapısında zırhlı araçtan açılan ateşle katledilen Selamet Yeşilmen failleri 5 yıldır korunuyor. Eşi Abdurrahim Yeşilmen, dosyanın zaman aşımına uğratılmak istendiğini söyledi.

 

 

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 1 Ekim’de ilan edilen ve 6 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında Ahmet Sönmez (54) ve Şahin Turan (25) katledildi. Hemen ardından 13 Kasım 2015’te ilan edilen ve 14 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında polisin açtığı ateş sonucu 14 günde 9 kişi katledildi. İnsan hakları örgütlerinin Nusaybin’de ilan edilen sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili raporlarında, 5 çocuk annesi Selamet Yeşilmen (44), Hasan Dal (45), Musur Aslan (19), Abdulkadir Yılmaz (65), Muhammet Altunkaynak (20), Nurhan Kaplan (45), Şerif Alpar (55) ve Sedat Güngör’ün (22) polis kurşunuyla katledildiği belirtildi. Emin Öz’ün (55) ise engelli annesini hastaneye kaldıramadığı için yaşamına son verdiği kaydedildi. 

Sokağa çıkma yasağının 3. günü olan 15 Kasım’da evinin bahçesinde bulunan tandırda ekmek pişirmeye giden Selamet Yeşilmen, zırhlı araçtan açılan ateş sonucu vurularak katledildi. Yeşilmen’in katledilmesinden sonra Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi, ancak geçen 5 yıl rağmen dosyada herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Olayın yaşandığı gün anneleriyle birlikte kurşunların hedefi olan Fikret (20) ve Sevcan’ın (13) aldığı yaralar da halen iyileşmedi. Sevcan, olaydan sonra bir gözünü kaybederken, Fikret’in vücudundaki yaralar ise duruyor. Devam eden sokağa çıkma yasakları nedeniyle Nusaybin’i göç etmek zorunda bırakılan aile, 4 yıl sonra geri döndü. 

Yeşilmen ve katledilen birçok kişinin dosyasında “daimi arama kararı” verilerek, tek bir polisin dahi ifadesi alınmadı. Yeşilmen’in eşi Abdurrahim Yeşilmen, dosyanın açılmasının ardından hiçbir ilerleme olmadığını söyledi. Yıkılan evlerinin hemen yanında inşa edilen TOKİ binasında yaşamak zorunda kalan Abdurrahman Yeşilmen, gözünü kaybeden kızının tedavisini de yapamıyor. Aradan geçen zamana rağmen yaşadıklarını unutamadıklarını belirten Yeşilmen, yıkılan evinin yerine yapılan parkı ve eşinin vurulduğu yeri her gördüğünde aynı hüznü yaşadığını söyledi. 

Yeşilmen, davayla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını ve failin ortaya çıkarılmayacağını ifade ederek, şunları söyledi: “Eşimi devlet öldürdü, kurşun bellidir, her şey bellidir. Herkes biliyor, devlet öldürmüş. Ben de mahkemeye vermişim. Eşimi tarayan da evimin karşısındaydı. Ben sağ olduğum sürece unutmayacağım. Ne bu dünyada ne de diğer dünyada. Evimi yıkmışlar. Ben ne zaman o sokağa girsem, o kaldırımdan yürüsem, aklıma geliyor. Evli, 5 çocuklu kadının örgüt üyesi olduğunu söylüyor. Ben mahkemeye vermişim. Bana eşimi kim öldürdüğünü söylesinler. Hükümettir, bulabilir. Falan polis falan yerde çıkarabilir. Çıkarmıyorlar. Dosyayı öyle tutacaklar rafta. Zamanaşımına uğradı, diyecekler.”  MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.