Katilin ölçüsüyle yargı

7 Eylül 2022 Çarşamba - 17:30

Helin Hasret Şen

Helin Hasret Şen

  •  12 yaşındaki Helin'in katili polis, 7 yıldır tutuklanmadı ve görevinin başında. Türk yargısı, katil polisin tutuklanmasının ölçülü olmayacağına karar verdi. 

 

Sokağa çıkma yasakları döneminde 12 yaşındaki Helin Hasret Şen’i “kasten öldürmekten” yargılanan polis Abdullah Ercan’ın tutuklanmasını ölçülü bulmayan mahkeme, talebi reddetti.

Amed'in Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında, annesiyle ekmek almaya giden Helin Hasret Şen’i Kobra tipi zırhlı araçtan ateş açarak katleden polis Abdullah Ercan’ın “kasten öldürmek” suçundan yargılandığı davanın duruşması, önceki gün Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Helin Hasret Şen’i kasten öldürmekten tutuksuz yargılanan polis Abdullah Ercan duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Duruşmada, Helin Hasret Şen’in annesi Nazmiye ve babası Ekrem Şen ile avukatları Abdullah Zeytun, Yakup Güven ve Ömer Sansarkan hazır bulundu.

Dosya hakkında görüş bildiren savcı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını talep etti. 

Katil, 7 yıldır görevinin başında

Davanın ilk celsesinde Adli Tıp Kurumu’na istenilen raporun henüz tamamlanarak gönderilmediği görülen duruşmada, söz verilen baba Ekrem Şen, “Benim kızım 7 yıldır toprak altında. Katil henüz hapse girmemiştir. Ben sanığın tutuklanmasını istiyorum” dedi. Anne Nazmiye Şen ise “Sanığın derhal tutuklanıp görevinden alınmasını istiyorum” diye ekledi.

Kasıtlı olarak dört yıl soruşturma yapılmadı

Aileninin avukatı Abdullah Zeytun, Şen’in annesi ile olay yerindeki tanıkların ifadeleri, kamera kayıtları, sanığın savunmalarının aksini gösteren emniyet tutanakları, soruşturma aşamasında delillerin kasıtlı olarak toplanmaması, soruşturmanın dört yıl yapılmaması, failin kamu görevlisi olması ve soruşturma işlemini yapan kişilerle sanığın aynı birimde olması, bu hususun kovuşturma birimlerince bilinmesine rağmen hiçbir tedbirin alınmamasının tutuklamaya yetecek deliller olduğunu söyledi. Soruşturmanın “terör” suçlarıyla yetkili savcı tarafından yürütüldüğünü hatırlatan Zeytun, mağdurun Kürt olduğu için “potansiyel suçlu” olarak lanse edilmesiyle titiz yürütülmediğini ifade etti. Şen soruşturmasında adli ve idari olarak hukuka uygun bir işlem yapılmadığını vurgulayan Zeytun, cezasızlık yaklaşımının hakim olduğunu söyledi.

Cezasızlık sistematik hal aldı

Katilin devlet görevlisi olmadığı ölümlerde hemen tutuklama karar verildiğine işaret eden Zeytun, burada polis olması nedeniyle bir takım istisnai hususlara tabi tutulduğunu dile getirerek, tutuklanması talebinde bulundu. Ailenin avukatlarından Yakup Güven de Kürtlere karşı failin kamu görevlisi olduğu suçlarda cezasızlık politikasının sistematik bir hal aldığının altını çizerek, bu tür durumlarda ya failin beraatine ya da herhangi bir mahkumiyet sonucu doğurmayacak hafif cezalara hükmedildiğini kaydetti. 

Adil yargılama yok

Zırhlı araç cinayetlerinin yüzde 100’nün Kürt illerinde gerçekleştiğini, hiçbirinde mahkemelerin cezaya hükmetmediğini anımsatan Güven, 90’lı yıllarda da yaşanan 'faili meçhul' cinayetlerde durumun aynı olduğunu söyledi. Cezasızlıkla sonuçlanan binlerce olayı incelediklerinde durumun tesadüf olmadığı kanaatine vardıklarını dile getiren Güven, “Adli bir olayda, bir magandanın açtığı ateşle, istemediği halde birinin hayatını kaybetmesi durumunda çoğu kez tutulama kararı verilir. Bu dosyada olay günü kameralar önünde sürekli insan sirkülasyonunun olduğu bir sokakta, insanların yaşamlarını tehlikeye sokan ve sonucunda Helin’in ölümüne sebebiyet veren sanığın halen tutuklanmamış olması, bu yargılamanın hakkaniyetli ve adil olduğu hususunda tarafımızca şüphe oluşturmaktadır” diye konuştu.  Güven, olayın gerçekleştiği sokaktaki vatandaşların tanık sıfatıyla dinlenmesine ve sanık hakkında tutuklanma kararı verilmesini talep etti. 

Tutuklanması ölçülü olmaz!

Mahkeme, ATK’de bulunan dosyanın akıbetinin sorulmasına, Şen’in katledildiği sokaktakilerin tanık olarak dinlenilmesi talebinin daha önce reddedildiği ve yeniden karar kurulmasına yer olmadığına, katil polis Ercan’ın tutuklanmasının ölçülü olmayacağına karar vererek, duruşmayı 15 Aralık’a erteledi. 

Mücadele devam edecek

Duruşma sonrası adliye çıkışında açıklama yapan Şen Ailesi ve avukatları, katilin tutuklanmamasına tepki gösterdi. Avukat Abdullah Zeytun, yargıçların failleri koruma amaçlı hareket ettiğini; adil ve hakkaniyetli işlemlerin yapılmadığını ifade etti. Zeytun, konunun katledilen sivil Kürtler olunca hukuksuzluğun devam ettiğini belirtti. Ardından konuşan anne Nazime Şen de 7 yıldır adalet mücadelesi verdiklerini, tüm deliller ortada olmasına rağmen failin tutuklanmadığını kaydetti. Şen, adalet mücadelesine sonuna kadar devam edeceklerini dile getirdi.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.