Katliamın arkasında devlet var

2 Temmuz 2021 Cuma - 14:18

  • Sivas Katliamı’nın 28. yıl dönümünde Madımak Oteli'ne yürüyen yüzlerce kişi, faillerin yargılanması talebini dile getirdi.

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Madımak Oteli’nde 33 aydın, yazar ve 2 otel çalışanının yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’nın 28. yıl dönümünde anma etkinliği düzenledi. PSAKD Sivas Şubesi önünde başlayan yürüyüşe HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP ve CHP’li bazı milletvekilleri, çok sayıda Alevi örgütü ile demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. 

Otele doğru yürüyen binlerce kişi, “Katliamlara hayır Madımak’a adalet" yazılı ve katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar taşıdı. Polis ablukasında Madımak Oteli önüne gelen kitle, otel önüne karanfil ve katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını bıraktı.

Otel önünde konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, Sivas Katliamı'nda adaletin yerini bulmadığını belirterek, iktidarın failleri koruduğunu söyledi. Günay, "Failleri çok iyi tanıyoruz. Katleden bir zihniyetle karşı karşıyayız. Zihniyet hala derin devlet ile iş başında. Adalet yerini bulana kadar mücadeleye devam edeceğiz" diye ekledi.

Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, ayrıştırma, yok sayma ve katletmenin devam ettiğini belirterek, "28 yıl önce burada tarihin en karanlık katliamını yaptılar. Bilimin, sanatın, şiirin, türkünün merkezini yaktılar. Biz bu katliamda sorumlu olanları, katilleri serbest bırakanları ve davayı zaman aşımına uğratanları affetmiyoruz. Bizim acımız ilk günkü gibi taze.Sivas’ı unutmadık, unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan da devletin katliamın içinde olduğu için adaleti sağlamadığını kaydederek, "Sivas Katliamı'nın arkasında bizzat devletin kendisi var" diye vurguladı.

Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, faillerin bulunması ve adaletin sağlanması için taleplerini dile getirdi. Konuşmaların ardından semah ile anma etkinliği sona erdi.  SİVAS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.