Kaynak bulmazsa iflas eder

23 Ekim 2020 Cuma - 18:11

  • 181 milyar dolar borcun, 12 ay içinde ödenmesi gerektiğini hatırlatan ekonomist Mustafa Sönmez, “Bu çok ağır bir yük. Eğer bu kaynağı bulamazsa Türkiye iflas ilan edilebilir” dedi.

 

Ekonominin bu şartlarda 2023’e kadar dayanmasının zor olduğunu ifade eden ekonomist Mustafa Sönmez, “Gedik giderek açılıyor. Çok tehlikeli bir viraja girdik” diyerek, muhalefetin erken seçimde ısrarcı olması gerektiğini söyledi. 

AKP iktidarın içte ve dışta izlediği politikalar nedeniyle ekonomik kriz her geçen gün derinleşiyor. İşsizlik ve enflasyonun yanı sıra borç yükü artıyor. Dünya Bankası, 2019 Uluslararası Borç İstatistikleri raporuna göre; düşük ve orta gelirli 120 ülke arasında Türkiye, 2019 sonundaki 440,9 milyar dolarlık dış borçla en çok dış borcu olan 6. devlet. MA’dan Naci Kaya’ya konuşan ekonomist Mustafa Sönmez, borcun üçte ikisinin özel sektörün, diğer borcun ise bankaların olduğunu hatırlattı. 181 milyar doların, 12 ay içinde verilmesi gereken borçlar olduğunu kaydeden Sönmez, “Kamu ve özel sektör bu miktarı ödemek zorundalar. Bu çok ağır bir yük. Eğer bu kaynağı bulamazsa Türkiye iflas ilan edilebilir” dedi. Sönmez, TL’nin giderek değer kaybetmesinin borçlanma üzerindeki etkisine dikkat çekti.

Ekonomik tablonun, AKP’nin erken seçime gitme kararını değiştirebileceğini kaydeden Sönmez, “İnsanlar çok yoksullaştı, işsizlik yüzde 30’a dayandı. AKP seçmeni bile mevcut tabloya isyan ediyor. Tablo bu yöndeyken ciddi bir seçmen kaybı var. Kan kaybını durdurmak için erken seçime gitme niyetleri var ama şimdi rüzgar terslerine esiyor. Diğer partilerle girdiği bilek güreşinden de oluşacak rüzgara göre erken seçime gidebilirler” şeklinde konuştu. 

Ekonominin 2023 kadar dayanmasının zor olduğunu dile getiren Sönmez, şöyle devam etti: “Gedik giderek açılıyor. Kışın yakıt bulamamak, ithalat yapamamak gibi durumlar bile olabilir. Çok tehlikeli bir viraja girdik. 10 milyon işsizin evine ekmek girmiyor. Çalışan insanlar enflasyon karşısında eziliyor. Pandemi nedeniyle ikinci bir daralma yaşanabilir. Tüm bunlar ekonomik krizin giderek derinleşmesi demek.”

AKP iktidarın gitmesi, yerine daha demokratik, Meclis’in güçlendirildiği bir siyasi yapılanma geldiği vakit ekonomide de iyileşme olacağını kaydeden Sönmez, şunları ekledi: ”Acilen demokratik, şeffaf ve adil seçim ortamıyla erken seçime gidilmeli. AKP ve MHP’nin iktidardan uzaklaştırılması lazım.”  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.