Kayyum Kürtçe tabelayı kaldırdı

Bismil kayyum

Bismil kayyum

  • Bismil Belediyesi kayyumu, Selet Mahallesi girişinde yer alan “Hûn bi xêr hatin” yazılı Kürtçe tabelayı kaldırıp yerine Türkçe tabela dikti.

Amed’in Bismil ilçe belediyesi kayyumu, ilçeye bağlı Selet (Salat) Mahallesi girişinde yer alan “Hûn bi xêr hatin” (Hoş geldiniz) yazılı Kürtçe tabelayı kaldırıp, yerine “Yukarı Salat Mahallesine hoş geldiniz, Bismil’de mutluyum” yazılı tabela dikti. Yine Kürtçe olan “Selet” ile “Seleta jor” yazılı tabelaları da kaldırılıp yerine “Yukarı Salat” ve “Aşağı Salat” tabelaları dikildi. Büyükşehir Yasası’ndan önce belde olan mahalleye, 2015’te Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) döneminde “Hûn bi xêr hatin” tabelası asılmıştı.

Tahammülsüzlüğün yansıması

Görevden alınarak yerine kayyum atanan Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, Kürtçe tabelaların sökülmesine tepki gösterdi. Orhan Ayaz, tabelanın sökülmesinin inkar politikalarının bir yansıması olduğunu söyledi. İktidarın Kürt diline yönelik tahammülsüzlüğünün devam ettiğini belirten Ayaz, “Kürt sorununda güvenlikçi politikalar dışında hiçbir siyasal ajandası olmayan iktidar, kayyum uygulamaları ile 100 yıllık cumhuriyetin tarihinde var olan sınırlı sayıda demokrasi kazanımlarını da ortadan kaldırmıştır” dedi.

Bu zihniyetle mücadeleye devam

Kayyum zihniyetinin “talan zihniyeti” olduğunu belirten Ayaz, halkın iradesinin gasp edilmesi sonucu yerel yönetimlere atanan kayyumların icraatlarının, hemen hemen her yerelde aynı olduğuna dikkat çekti. Ayaz, şunları söyledi: “Bir halkın kimliğinin, kültürünün, dilinin ve tüm değerlerinin ret, inkar, imha ve asimilasyona tabi tutulması, faşist iktidarı yeterince tatmin etmedi. Çöktürme planlarının devreye konduğu ve nihayetinde halkımızın iradesinin de yok sayıldığı, gasp edildiği, demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen kayyum rejimine geçildi. İrade gaspı memurları olan kayyumların ibretlik ve yüz karası uygulamalarını başta halkımız ve demokrasi güçleri ibretle izlemektedir. Bu inkarcı zihniyete karşı mücadelemiz sürdü, sürmeye de devam edecek.” AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.