Kayyum protestosunda İmralı tecridine tepki

İstanbul kayyum nöbet

İstanbul kayyum nöbet

  • İstanbul'da devam eden kayyum protestosunda konuşan tutsak yakını Fince Akman, İmralı tecridine tepki gösterdi.  

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı Beyoğlu'ndaki Şişhane Meydanı’nda başlattığı “Adalet Nöbeti”ni, Kurban Bayramı'nın ikinci gününde sürdürdü. “Kayyum defol” tişörtlerinin giyildiği nöbet eyleminde, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Bijî berxwedana Colemêrgê”, “Kayyumlar gidecek biz kalacağız” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı.  

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Cengiz Çiçek ve Esengül Demir, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER), Cumartesi Anneleri, Doğu-Güneydoğu Dernekleri Platformu, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Bingöl Köy Dernekleri, Kiğı-Karakoçan-Adaklı-Yayladere-Yedisu-İlçeleri Sosyal Yardımlaşma Kalkındırma ve Kültür Derneği (KAYY-DER), Özgürlüğe Ses Ver İnisiyatifi üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı.  

 

 

Çocuklarımızla görüşemiyoruz

Eylemde konuşan tutsak yakını Fince Akman, tutsakların eylemine dikkat çekerek, "Cezaevinde bulunan çocuklarımızdan iki aydır haber alamıyoruz” dedi. Tutsakların ağır tecrit altında tutulduğunu söyleyen Akman, "Yıllardır Sayın Abdullah Öcalan'dan haber alamıyoruz. Abdullah Öcalan irademizdir. Çocuklarımızın iradesidir. Çocuklarımızın üzerinde uygulanan tecrit bize dönük bir tecrittir. Biz bu tecridi kınıyoruz" şeklinde konuştu.

Demokrasiye de hakaret

DEDEF Başkanı Ali Rıza Bilir, kayyum atamalarını doğru bulmadıklarını ifade etti. Kayyum atanmasını, demokrasiye büyük hakaret olarak nitelendiren Bilir, irade gaspına son verilmesi gerektiğini vurguladı.  

Karakoçan Dernekleri Federasyonu (KAR-DEF) Eşbaşkanı Zelal Ayık Değirmenci, şunları söyledi: "Kayyuma karşı birlikte hareket etmemiz önemli. Kürt halkı her daim var oldu ve daima var olacaktır."

Kayyum zihniyetini tanımıyoruz

KAYY-DER Eşbaşkanı Ahmet Tüzün ise kayyum politikalarına karşı olduklarını ve tüm kesimlerin buna karşı ses çıkarması gerektiğini söyledi. Tüzün, şöyle konuştu: "Özellikle muhalefet partilerine kayyum protestolarına daha çok sarılmasını bekliyoruz. Seçimle gelen seçimle gider diyenler, bugün kayyum politikalarını devam ettirmek istiyorlar. Kayyum zihniyetini ve politikasını tanımıyoruz.” İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.