‘Kayyumun belediyesine gitmiyoruz’

Kadın Haberleri —

30 Ağustos 2022 Salı - 18:45

.

.

  • Yazın tozdan, kışın çamurdan geçilmeyen Şirnex’in Hezex ilçesinde kadınlar Türkçe bilmediği ve derdini kendi dilinde anlatamadığı, kapıda arama yapıldığı için yıllardır belediyeye gitmiyor. 

Şirnex’in Hezex Belediyesi 13 Kasım 2019 tarihinde ikinci kez atanan kayyumla sorunların kaynağı oldu. Halka hizmet götürmeyen, ilçesinin su ve yol sorununu çözmeyen kayyum, kadınlara dönük tüm çalışmaları da durdurdu. Türk bayraklarının asıldığı belediye binasının önüne dikilen polisler, herkese üst baş aramasından geçiriyor. Türkçe konuşmanın zorunlu olduğu belediyeye kadınlar yıllardır gidemiyor.

Kayyumdan sonra belediyeye gitmedi

Kayyumların yönetim politikalarından kaynaklı belediyeye gidemediklerini belirten 65 yaşındaki Fadile Malgaz, “Yıllardır belediyeye gitmedim. Kimliksiz belediyeye almıyorlar. Hiçbir yerde böyle bir uygulama görülmemiştir. Bütün sokaklarımız toz içinde. Evlerin kapı ve pencerelerini tozdan açamıyoruz. Her seferinde yolları bozup ihaleye veriyorlar. Karşılığında onlar kazanıyor. Biz tozdan dolayı ilçede gezemiyoruz. Bu süreçte halk için hiçbir şey yapılmadı. Ne su verdi, ne yol yaptı. Kayyum atandığından beri belediyeye adım atmadım. Kayyum ilk atıldığında gittim kimlik istediler yanımda değildi almadılar içeriye. Geri döndüm ve bir daha da gitmedim” diye belirtti.  

Yıkmaktan başka yaptıları bir şey yok 

66 yaşındaki Saliha Teke, belediyeye gittiklerinde anadillerinde konuşamadıklarını dile getirerek, “Sadece bir defa belediyeye gittim. O da önüme gelip kimliğime baktılar daha sonra aramadan geçtim. Ama bizden korktukları için aramadan geçiriyorlar. Her seferinde yollarımızı bozuyor, su vermiyorlar. Yıkmaktan başka yaptıkları bir şey yok. Belediyeye gittiğimizde Türkçe konuşuyorlar. Biz de Türkçe bilmiyoruz. Kürtçe derdimizi anlatıyoruz. Eğer bizim belediye olsaydı serbest gider, anadilimizde kendimizi ifade ederdik” ifadelerini kullandı. 

Belediye: Git itfaiye sana su versin

34 yaşındaki Jiyan Acer de, ilçenin sorunlarına çözüm odaklı yaklaşılmadığını söyleyerek, “Yaz aylarında tozdan, kışın ise çamurdan dolayı idare edemiyoruz. Kaç defa belediyeye gidip sorunları anlattım ama takmadılar, kulak arkası yaptılar. Bir defa gidip Haziran ayından beri sularımın akmadığını söyledim. ‘Biz ne yapabiliriz, git itfaiyeye söyle sana tankerle su getirsin’ yanıtı verdiler. İnsan tanker suyuyla idare edebilir mi? Belediyeye gittiğimizde ‘odaya geçin’ deyip ilgilenmiyorlar. Ama bizim belediyemiz olduğu zaman sorunlarımızla ilgileniyorlardı” dedi. 

Girişinde arama var

67 yaşındaki Hayat Uca (67) ise belediye ile ilgili şunları söyledi: “Girişinde arama var. Bu yüzden de gitmek istemiyorum. Kayyum atandığından beridir hizmet görmedik. Eğer belediyemiz olsaydı 10 defa giderdik. Gittiğimizde bizimle aynı dilde konuşmuyorlar. Onların belediyesine gidemiyoruz.”

MA-ŞIRNEX

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.