KCK’den ‘tehlike’ uyarısı

11 Ekim 2020 Pazar - 16:03

  • KCK, Şengal halkının ve iradesi olan Özerk Yönetim’in içinde olmayacağı tüm tutumlarin tehlikeli olduğu uyarısında bulundu.

 

KCK Dış İlişkiler Komitesi, anlaşmayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Şengal’in esas sahiplerinden oluşan ve halk iradesini temsil eden Özerk Yönetim’in tavrını destekleyen Komite, DAİŞ’in 3 Ağustos 2014’te saldırısı sırasında Êzîdî halkını katliam ve ferman ile karşı karşıya bırakanların, Şengal’i kurtaran Şengal halkının çocuklarını, kanun dışı ve çıkarılması gereken güçler olarak tanımlamasını reddetti. Şengal Demokratik Özerk Meclisi’nin meşru ve resmi olduğunun altını çizen Komite, Êzîdî halkını soykırım ile yüz yüze bırakıp kaçanların, Êzîdî halkını koruyanları “çıkarılması gereken güç” olarak tanımlamasının, siyasi, ahlaki, insani ve vicdani olmadığını vurguladı. Komite, ”Êzîdî kadınlarının köle pazarlarında satılmasına neden olanların, Êzîdî halkı ve Şengal hakkında karar alması kabul edilemez” dedi.

Büyük felakettir

Şengal Demokratik Özerk Meclisi ve halkının içinde olmadığı herhangi bir anlaşma ve görüşmenin, Şengal’de yaşayan Kürt Êzîdî halkının iradesini tanımama anlamına geldiğini vurgulayan Komite, şunun altını çizdi: ”Hele bunun belirtildiği gibi BM gözetiminde yapılması bir başka büyük felakettir. Arka kapı, gizli diplomatik oldu bittiler ile yapılan görüşmeler ve anlaşmaların, Êzîdî halkımıza dönük geliştirilen ferman ve katliamlarının önümüzdeki dönemde de devam edeceği anlamına gelir.”

Türk propagandasının borazanı

KDP basınının adeta özel savaş merkezi gibi propaganda yaparak, ”alanda bulunan PKK güçleri çıkarılacak” demesinin de bu gizli, Şengal halkının içinde olmadığı anlaşmalarının amacını ortaya koyduğuna dikkat çeken Komite, şöyle devam etti: ”Êzîdî halkımızı ferman ve soykırımdan kurtaran HPG gerillaları, görevini tamamladıktan sonra Şengal’in savunmasını Êzîdî halkından oluşan YBŞ-YJŞ güçlerine devrederek çekildi. TC’nin kirli ve kara propagandasının bir parçası olan bu açıklamaları kınıyoruz. Şengal Êzîdî halkının kendisini yöneteceği ve savunacağı özerk bir yönetimin kendi geleceklerini ilgilendiren tartışmalarda esas aktör olması kadar doğal bir şey yoktur. Şengal halkının iradesi olan Özerk Yönetim’in de için de olacağı bir görüşme ve karar sürecinin işlemesi şarttır. Bunun dışındaki tüm tutumlar tehlikelidir ve kabul edilmeyecektir.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.