KDP’nin cezaevinde cenazesi çıktı

13 Ocak 2021 Çarşamba - 15:05

  • Türk hükümetinin siyasi soykırım operasyonlarından dolayı Güney Kürdistan’da yaşamaya başlayan, ancak 17 Temmuz’da KDP tarafından tutuklanan BDP’nin eski Çaldıran Eşbaşkanı Metin Adogit’in ailesine yaşamını yitirdiğini iletildi. 

BDP’nin eski Çaldıran Eşbaşkanı Metin Adogit, 2011’deki siyasi soykırım operasyonlarında tutuklandı. Yaklaşık iki yıl Van Cezaevi’nde tutulduktan sonra sonra 2013’te tahliye edildi. Ağır hapis cezasına çarptırılan Adogit, bunun üzerine ailesiyle birlikte Güney Kürdistan’ın Mexmûr bölgesine göç etti.

KDP tarafından Mexmûr Kampı’na yönelik ambargo ve giriş-çıkış yasağıyla birlikte bir süre Süleymaniye’de çalışıp çocuklarına bakan Kürt siyasetçi Adogit, daha sonra Hewlêr’e giderek burada bulduğu bir işte çalışmaya başladı. Adogit, bir arkadaşıyla tuttuğu evde kalabilmek için KDP asayişine giderek başvuru yaptığı sırada gözaltına alındı. Daha önce bir kez kalp krizi geçirdiğini ve şeker hastalığı olduğunu söylemesine rağmen cezaevine atıldı. Kalp hastası Adogit’in düzenli kullanması gereken ulaçları da verilmedi.

Kalp ve şeker hastalığı, ayrıca bel fıtığı sorunu yaşayan Adogit, 7 Kasım’dan bu yana Hewlêr Cezaevi’nde tutuluyordu. Adogit, kaldığı cezaevinde ailesiyle bir defa dahi görüştürülmedi. KDP asayişi, sadece 12 Ocak’ta ailesini arayarak ölüm haberini verdi. Adogit’in avukatı, önceki gün Hewlêr asayişine giderek bilgi almaya çalıştı. Asayiş güçleri, “Metin kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi” demekle yetindi.
5 çocuk babası olan Metin Adogit’in bir çocuğu da HPG saflarında şehit düşmüştü.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.