Kırklar Makamı’nı resmediyor

Kültür/Sanat Haberleri —

9 Eylül 2020 Çarşamba - 23:00

  • “Alevilikte resim sanatı alanında günümüze kadar gelen çalışmalara bakıldığında elimizde illüstrasyon/tasarımcı çizimlerin dışında bir kaynak söz konusu değil. İnsanlarımız yıllarca varolan tasarımları sorgulamadan onun arkasında ceme durdular.”

ROZA KORKMAZ

Özgün tekniği ve dev boyuttaki eleştirel eserleriyle dikkat çeken ressam Ali Zülfikar, Almanya’nın NRW Eyaleti Kültür Bakanlığı’nın sunduğu bir burs kapsamında Unna bölgesi Alevi Cemaati’nin yeni yapılan binasında “Kırklar Makamı” projesini hayata geçirecek.
Ressam, Unna Alevi Cemaati Başkanı İsmail Koç’un daveti ve Alman Alevi Birlikler Federasyonu (AABF) tavsiyesi üzerine yeni yapılan cemevi için bir proje tasarladı. Sanatçı toplam 4 ay sürecek projenin önemli ayağını Quartier am Hafen adresindeki atölyesinde tamamladığını, Alevi cemaati başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin katkılarıyla da kalan eserlerin tasarımına başladığını bildirdi. NRW Eyaleti Kültür Bakanlığı’na sunulan proje, Covid-19 kapsamında verilen bir burs ile destekleniyor. Bahsi geçen burs sadece belirli kriterleri içeren sanatsal bir proje kapsamında veriliyor.

Kırklar Makamı

Proje hakkında gazetemize bilgi veren ressam Ali Zülfikar şu açıklamalarda bulundu: “Unna ve çevresi Alevi Cemaati’nin daveti üzerine yeni yapılacak Kültür Merkezi’nin ‘Kırklar Cemi’ salonuna, farklı büyüklükteki eserlerleri tasarladım ve ‘Kırklar Makamı’ adını verdim. Buraya yaptığım tasarımlar bağlamında ’12 İmamları’ yeniden kendi kültürel anlayış ve yaşam tarzımıza göre dokuyacağım.
Alevilerin sembolü olmuş değerli ozanlarımız, Nesimî, Pir Sultan Abdal, Şah Hatayî, Fuzulî, Kul Himmet, Viranî, Yeminî ve 17 anamızı temsilen Fatma Ana, Zeynep Ana ve Kadıncık Ana’nın portresini bir kompozisyon içinde çalışacağım.
Kırklar Makamı kapsamında; 480x150 cm ebatlarında 12 imamlar yer almaktadır. Bu eserde İmam Hz. Ali kırmızı beresiyle eserin orta yerinde yer alırken sol tarafında Hasan, sağ tarafında Hüseyin yer almakta. Kırklar Cemi’ni andıran yarım daire bir çember etrafında diğer imamlarımızın portreleri birbiri arasında sohbet etmekteler. Alevilikte ‘lokma’ ve ‘delil’ cem deminin bir parçasıdır.
Pir Sultan Abdal tablosundaysa Pir Sultanı 110x140 cm portresinde bizim yöremizin karekterine uygun olarak bilgin ve asi bir karekterle omuzunda sazı, alnında kırmızı beresi, boynunda teslim taşıyla tasvir ettim.