Kızıldere Şehitleri anıldı

30 Mart 2021 Salı - 18:20

  • THKP-C Lideri Mahir Çayan, mezarı başında anıldı. HDP Milletvekili Musa Piroğlu, kavgalarını bugüne taşımak gerektiğini söyledi.

 

 9 Ekim 1971’de idama mahkum edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972'de Ünye'deki NATO üssünden yabancı görevliler kaçırıldı. Eylemi gerçekleştiren Türkiye Halk Kurtuluş Parti-Cephesi (THKP-C) Lideri Mahir Çayan ve arkadaşları, 30 Mart 1972'de rehinelerle birlikte Tokat’ın Kızıldere köyünde ablukaya alındı. Komutanların megafonla yaptığı “Teslim olun” çağrılarına Mahir Çayan "Erleri geri çekin, rütbeliler gelsin" ve "Biz buraya dönmeye değil, ölmeye geldik" sözleriyle karşılık verdi. Açılan ateş sonucu Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Ömer Ayna, Saffet Alp, Sinan Kazım Özüdoğru, Hüdai Arıkan, Ahmet Atasoy, Ertan Saruhan, Sabahattin Kurt ve Nihat Yılmaz şehit düştü. Rehineler ise çatışma sırasında hayatını kaybetti. Katliam sonrası cenazeler, savcının nezaretinde Tokat’ın Niksar ilçesine götürüldü. Çayan'ın cenaze aracı askerler tarafından durduruldu ve cenazesi kimsesizler mezarlığına gömüldü. Ancak 1974'te Çayan'ın arkadaşları cenazeyi aldı ve Ankara'da bulunan Karşıyaka Mezarlığı'na defnetti.

Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri, Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için dün Karşıya Mezarlığı’nda bir araya geldi. Kitle, Çayan'ın anmasının ardından Ulaş Bardakçı'nın mezarını ziyaret etti. Kızıldere'de şehit düşenlerin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşıyan kitle, “On'ların mücadele mirasından güç alıyoruz" ve "Direnişin ve devrimci dayanışmanın tarihi onurumuzdur" pankartı arkasında Çayan’ın mezarına yürüdü. Kırmızı karanfillerin konulduğu mezar başında, devrim şehitleri için saygı duruşu yapıldı.

Hayata anlam kazandırdılar

Etkinlikte konuşan şair ve Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ahmet Telli, şunları söyledi: “Bizim öncülerimiz hayata bir anlam ve şahsiyet kazandırmışlardır. Bizim arkadaşlar, yani şimdi toprağın altında bizi dinleyen yoldaşlarımız, canavarın ağzından Denizleri almak için bedenlerini canavarın önüne atmayı göze almış, tarihsel trajedinin kahramanlarıydılar. Kahramanlar, bir ikon değil, öldükten sonra da yaşayanlardır ve elbet bugün burada olduğu gibi hatıraları gibi canlı bir organizmaya dönüşeceklerdir, dönüşmüşlerdir."

Birleşik mücadeleyi öğretiyor

 HDP İstanbul Milletvekilli Musa Piroğlu da “Onların cesaretlerinden ve kahramanlıklarından bahsetmek değil onların kavgalarını bugüne taşımak gerekir. Mücadeleyi birleştirmeden üstümüze gelen saldırıları püskürtme şansımız yok. Türkiye demokrasi ve emek güçleri ile Kürt halkının özgürlük mücadelesini birleştirmeden bu iktidarı devirme şansımız yok. Bilcümle ezilenlerin bir beklentisi var. Yan yana gelin birleşin ve önümüzü açın. Kızıldere de düşenlerin sözü bugün bu anlama geliyor” dedi.

 Sözümüzü tuttuk, diyebilelim

 Devrimcilerin görevinin aynı sloganları tekrarlamak olmadığını vurgulayan Piroğlu, geçmişten alınan derslerle bugünün yolunu açılması gerektiğini dile getirdi. Piroğlu, şöyle devam etti: “Bunu başarmak için yan yana gelen güçler de var, irade de var kararlılık da var. Bu iktidarın yıkılmasını hızlandırmak için mücadelemizi birleştireceğiz. Bu iktidarı yıktığımızda buraya anmaya geldiğimizde diyeceğiz ki onlara; biz sözünüzü tuttuk ve sizi şimdi gerçek anlamıyla anmaya geldik diyeceğiz.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.