KNK uyardı: Kürt kazanımları tehlikeye girer

Diaspora Haberleri —

4 Kasım 2020 Çarşamba - 16:08

  • Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Garê'de yaşanan krizin tehlikeli bir noktaya geldiğini belirterek, "Her an Kürtler arası bir savaşın başlamasına neden olabilir. Böyle bir savaş, Kürt kazanımlarının tehlikeye düşmesine neden olacaktır" uyarısında bulundu.

 

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) 20. Genel Kurulu’nu dünyanın birçok ülkesinde yaşayan Kürt siyasetçi, aydın, akademisyen, sanatçı ile dört parçadan çok sayıda parti, örgüt ve organizasyon temsilcisinin katılımıyla 31 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirdi. Korona salgını nedeniyle online düzenlenen kongrenin sonuç bildirgesi açıklandı. Kürdistan Ulusal Kongresi Genel Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, Güney Kürdistan’a yönelik Türk devletinin saldırılarının son bulması ve işgalci güçlerle işbirliğe son verilmesi istendi. Kürdistan, Ortadoğu ve tüm dünyadaki gelişmelerin ele alındığı kongrede "KDP’nin gerilla alanlarına güç yığması birinci tartışma maddesi olmuştur" belirtilen bildirgede, "Bu gelişmelerde Türkiye’nin rolü vardır. Türk devleti Kürt güçlerini karşı karşıya getirerek birbirlerini öldürmelerini istiyor. Bu süreçte yaşanan bu gergin durum Kürdistan’ın dört parçasında ve bölgede kaygılara yol açıyor. Kürdistan’ın kazanımlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Garê’de başlayan kriz tehlikeli bir noktaya ulaşmıştır. Her an Kürtler arası bir savaşın başlamasına neden olabilir. Böyle bir savaş, Kürt kazanımlarının tehlikeye düşmesine neden olacaktır. Bu kriz sadece düşmanımızı sevindirecektir" denildi.

Diyalog yolu açılmalı

Bu krizi çözmek için KCK yetkilileri özellikle Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı Murat Karayılan’ın çağrı ve uyarılarının önemli olduğunu kaydeden KNK, "Bu çağrıyı yerinde bularak diyalog çağrısına değer veriyoruz. Aynı duyarlılığı KDP yöneticilerinden de umut ederek bekliyoruz" dedi. Ulusal sorumluluk gereği Kürt ulusunun dikkatini bu durumun yaratacağı tehlikelere çekmek istediklerini kaydeden KNK, yaşanan gelişmelerin Kürt halkının çıkarına olmadığının altını çizerek şu çağrıda bulundu: "KDP’ye ve PKK‘ye çağrıda bulunuyoruz. Bu krizin aşılması için diyalog yoluyla en kısa zamanda bir çare bularak çözüme ulaşılması gerekiyor. Aynı şekilde Güney Kürdistan’daki bütün siyasi partiler özellikle YNK ve GORAN hareketi bu duruma sessiz kalmamalıdır."

Harekete geçilmeli

Bu krizin aşılması için tüm imkanlarını seferber edeceğini ve girişimde bulunacağını duyuran KNK, "Amacımız Çözüm için diyalog zemini oluşturmaktır. Bununla bağlantılı olarak Kürt halkına, siyasi partilerine, kurumlarına da çağrıda bulunuyoruz. Sizler de sorumluluklarınızı yerine getirmek için harekete geçin."

Misak-ı Milli hedefleniyor

Türk devletinin siyasi soykırım, işgalci ve yayılmacı politikalarına da yer verilen sonuç bildirgesinde, dört parça Kürdistan ve dünyadaki gelişmeleri ilişkin de değerlendirmelere yer verildi. "Türk devleti birliğimizin oluşmaması icin her yerde stratejik ve planlı olarak elinden geleni yapmaktadır. Bunu Güney, Rojava ve Kuzey Kürdistan’da yaptıklarından görmekteyiz" denilen bildirgede, "Açıkça görülüyor ki, 1920’deki Misak-ı Milli’yi yeniden hayata geçirmek istiyor. Bunun için Kürt halkının imhasını hedef olarak önüne koymuştur. Kürt halkı bilmelidir ki, Türk devleti Kürtlere karşı varlık-yokluk savaşı yürütüyor" ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin oyununa gelmeyin

"Kürt sorunun devamından nemalanan güçler sorunun devam etmesini istiyor. Türk devleti de bunu değerlendirerek stratejisini Turancılık ve İslamcılık üzerinden kurarak Osmanlı’y pratiğe koyuyor" diyen KNK, Libya, Akdeniz, Azerbaycan vb. yerlere müdahalenin de Türkiye’nin niyetini ortaya koyduğunu kaydetti. Ermeni ve Azeri haklarına çağrıda bulunan KNK, "Türk devletinin oyununa gelmeyin" dedi.

İran’ın baskıları tırmanıyor

Doğu Kürdistan’da halkın açlıkla cezalandırıldığı belirtilen önergede, İran’ın Kürtlere yönelik baskılarına da dikkat çekildi: "Zindanlarıdaki Kürt siyasi tutsakların sayısı sürekli artmakta. Sınır ticareti yapan insanlar da katledilmekte. Kürtçe dili yasaklanmakta ve Kürt öğretmenler tutuklanmakta." Xorasan Kürtlerinin durumuna da dikkat çeken KNK, "Xorasan Kürtlerinin temsilcilerini aramızda görmek istiyoruz" dedi.

Türk mallarını boykot edin

Irak’ta da halkın yoksulluğa mahsum edildiği, muhalifler üzerinde baskıların arttığı kaydedilen önergede, "Güney halkınının yanındayız. Halkımıza çağrımızı yineliyoruz: Türk mallarını boykot edin. Türk malı satmayın. Türkiye’ye yaptığınız seferleri durdurun."

İşgalin önü açılıyor

Türk devletinin siyasi soykırım, işgalci ve yayılmacı politikalarına da yer verilen sonuç bildirgesinde, "Türk devleti birliğimizin oluşmaması icin her yerde stratejik ve planlı olarak elinden geleni yapmaktadır. Bunu Güney, Rojava ve Kuzey Kürdistan’da yaptıklarından görmekteyiz" denildi.

Heftanîn’de haziran ayından bu yana Türk devletinin saldırıları olduğunu hatırlatan KNK, "Gerilla büyük direniş gösteriyor. Behdinan bölgesinde bu işgale karşı bir duruş var. Maalesef Güney’de bazı güçler bu işgali kendi çıkarlarına uygun görüyor. Güney Hükümeti Irak merkezi ile ilişkilerini Türkiye ve Amerika’nın çıkarları doğrultusunda geliştiriyor. En son örneği Şengal anlaşmasında görülmüştür. Bu anlaşma Güney’in işgal edilmesinin önünü açmaktadır" dedi.

Tehdit altındaki Kürtler

Şengal sorunun çözümü için Şengal halkının iradesinin esas alınmasını isteyen KNK, Şebek ve Kakai Kürtlerinin de tıpkı Êzîdîler gibi ciddi saldırı altında olduğunun altını çizerek, "DAİŞ onlara da saldırmıştı. Referandum sonrası bölgenin Irak hükümetinin eline geçmesi ile durumları daha da kötüye gitmiştir. Irak hükümeti, o bölgedeki halkımıza sahip çıkmalıdır" dedi. Feyli Kürtlerin de asimilasyonla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken KNK "Özel bir komisyonumuz bu sorunla ilgilenmekte. Bu sorun Feyli Kürtlerin ya da KNK’nin sorunu değil ulusal bir sorundur" vurgusunda bulundu.

Rojava’da yeni plan hazırlığı

Türkiye ve uluslararası güçlerin hedefindeki Rojava’da bir yıldan fazladır yürütülen birlik çalışmalarında bir sonuca varılamadığını belirten KNK, "Öyle görünüyor ki Rojava üzerinde yeni bir plan hazırlanmaktadır. Durum yeni bir krize doğru gidiyor" diyerek, daha önce olduğu gibi bundan sonra da Rojava’nın gündemlerinde olacağını belirtti.

Kongrede, Anadolu, Kafkasya Kürtlerinin durumu ile Asuri-Süryani-Keldanilerin durumu da değerlendirildi.

Tüm imkanlarımızla destekliyoruz

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik Özgürlük Kampanyası’na ilişkin ise sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi: "21 yıl sonra CPT sesini yükselterek Türk devletinin Imralı işkencesi ile insanlık suçu işlediğini dile getirmiştir. Öte yandan Avrupa Parlementosu Türkiye’yi uyararak CPT kararları doğrultusunda hareket etmesini istedi. KNK bu kampanyayı tüm imkanları ile desteklemektedir."

Birlik ve direniş dönemi

Kongrenin kendilerine yeni görev ve sorumluluklar yüklediğini kaydeden KNK, "Ulusal birlik en başat ve temel görevimizdir. Bunun için aralıksız çalışmalıyız. Kısacası dönem birlik, işgalcilere karşı direnme, özgürlük ve çalışma dönemidir" mesajı verdi.

HABER MERKEZİ

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.