Kolektif kış hazırlığı

Kadın Haberleri —

biber

biber

  • Salça ve turşuları satarak hem geçimlerini sağlamaya çalışıyor hem de kışa hazırlık yapıyorlar. Tüm bu hazırlıkların kolektif emeğin ürünü olduğunu belirten kadınlar, çalışabilecekleri ortamların yaratılmasını istiyor.

Çukurova bölgesinde Ağustos ayında başlayan kış hazırlıkları Ekim ayına kadar sürüyor. Kurutmalık biber ve patlıcan ile salça hazırlayan kadınlar, derinleşen ekonomik krizden dert yandı.

Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Şahintepe Mahallesi’nde sokakta imece usulü kış hazırlıklarını sürdüren kadınlar, ekonomik kriz nedeniyle alım gücünün düştüğünü, önceki yıl 8-12 TL arasında aldıkları salçalık biberi, bu yıl 25-30 TL arasında aldıklarını kaydetti.

Kadın eliyle kış hazırlığı

1999 yılında Wan’dan Mersin’e göç eden ve 25 yıldır aynı mahallede yaşayan Saniye Ağbay, kendisi gibi göç eden birçok ailenin de mahallede yaşadığını aktardı.

Kış hazırlıklarını kolektif bir şekilde yaptıklarını dile getiren Ağbay, “Kışlık hazırlığımızı, her yıl olduğu gibi kadınlarla birlikte yapıyoruz. O gün kimin hazırlığı varsa, tüm kadınlar o kişinin evinin önünde toplanıyoruz, yardım etmeye çalışıyoruz. Hep birlikte yan yana gelerek işlerin üstesinden geliyoruz. Dayanışma içerisinde geleneklerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Bu ruhun gelecek nesillere de örnek olmasını istiyoruz” dedi.

Fiyatlar cep yakıyor

Ekonomik krizin en çok kadınları etkilediğini söyleyen Ağbay’a göre pazarlardaki fiyatlar ise şöyle; “Geçen yıl biberin kilosu 8-12 TL arasındaydı, bu yıl 25- 30 TL’den ucuza biber bulamadık. Salçalık domates geçen yıl 2 TL arasında iken, bu yıl en düşük 15 TL. Geçen yıl pahalı diyorduk, bu yıl daha çok pahalandı. Geçen yıl 50 kilo salça yaptıysak, bu yıl 25 kiloya indi.”

Ağbay, kadınların geçimini sağlamak için yaptıkları salça ve turşuları aynı zamanda sattığını belirterek, bu sürecin uzun ve zorlu olduğunu ekledi.

“Tüm kışı yaptığımı ürünlerle geçiriyoruz” diyen Ağbay, ekonomik krizin çocuklarının eğitimini etkilediğini kaydederek, “3 çocuk okutuyorum, okullar da açıldı, masrafları çok fazla, okul maliyetleri çok yüksek. Kadınlara çalışacak ortamlar yaratılmalı” dedi.

Dilan Akyol-MA/MERSİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.