Kolombiya'da kesintisiz isyan

Dünya Haberleri —

3 Haziran 2021 Perşembe - 16:15

  • Kolombiya'da ‘vergi reformu’ açıklaması ardından tepkisini meydanlara çıkarak gösteren halkın yolsuzluğa, adaletsizliğe ve polis cinayetlerine yönelik tepkisi sürüyor.

 

Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da yoksulluğa, zamlara ve polis cinayetlerine karşı başlayan eylemler ülkenin birçok kentinde devam ediyor. Başta başkent Bogota öğrenci grupları, sendika üyeleri bir araya gelerek hükümeti protesto etti.

Medellin kentinde de Devlet Başkanı Ivan Duque'nin hükümetine karşı düzenlenen eylemde göstericiler çevik kuvvet polisiyle çatıştı.

Polisin ve ordu güçlerinin kanlı saldırılarına sahne olan Kolombiya’da  Ulusal Grev Komitesi, temel hak ve özgürlüklerin anayasal güvence altına alınmasını, ESMAD polis gücünün lağvedilmesini ve protesto hakkının anayasal bir hak olarak tanınmasını, ölümlere neden olanların yargılanmasını, etnik ve cinsel ayrımcılık ve nefrete son verilmesini, herkese asgari ücret düzeyinde aylık gelir sağlanmasını ve özelleştirme politikasının son bulmasını talep ediyor.

İnsan Hakları Örgütlerinin paylaştığı bilançoya göre ülkede şimdiye kadar 48 kişi polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti, çok sayıda kişi ise gözaltına alındı. Kolombiya’da gösteriler nedeniyle Maliye bakanı ve yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Claudia Blum istifa etmişti.

BOGOTA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.