Kongreya Star’dan 3. çizgi kararları

Kadın Haberleri —

21 Ekim 2020 Çarşamba - 16:17

  • Gerçekleştirdiği kongre ile 7 kişiden oluşan koordinasyonunu belirleyen Kongreya Star, yeni dönem için kararlar belirledi.

Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınların çatı örgütü olan Kongreya Star, 8’inci Genel Kongresi’ni “Hevrîn ve Zehraların Mücadelesiyle İşgalciliği Bitirelim, Kadın Devrimini Gerçekleştirelim” şiarıyla Federe Kürdistan Bölgesi, Suriye ile Kuzey ve Doğu Suriye’den 300 delegenin katılımıyla Qamişlo Kantonu’na bağlı Rimelan ilçesinde gerçekleştirdi. 2 yıllık faaliyet raporu ve Kongreya Star tüzüğünün okunmasının ardından katılımcıların değerlendirmesine geçildi. Tüzüğün kabul edilmesi sonrası yapılan seçimle Kongreya Star Kuzey ve Doğu Suriye Koordinasyonu’nun 7 üyesi belirlendi.

Kararlar

Kongrede yapılan tartışma ve öneriler neticesinde alınan kararlar ise şöyle:

  1. Önder Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve bütün kadınların Önderlik fikirleriyle tanışması için mücadele yükseltilecek.
  2.  Kuzey ve Doğu Suriye şehitlerinin ve sivil katliamlarının uluslararası mercilere taşınması için çalışma yürütülecek.
  3. Ekolojik bilincin geliştirilmesi; ekonomi, sağlık ve siyaset alanlarında bu bilincin oturtulması için eğitim programlarının başlatılması.
  4. Eylemler komiteleri oluşturulacak ve aktifleştirilecek. Böylece demokratik ulus ve kadın özgürlük mücadelesi temelinde bir çizgi oluşturulacak.
  5. Özel savaşa ve etnik soykırım, katliam gibi planlı politikalara karşı mücadele devam edecek.
  6. Kadınlara ilişkin sorunların çözümü ve çocuk yaşta evlilik, çok eşlilik gibi kadına karşı her türlü şiddetin önüne geçilmesi için çalışmalar yürütülecek.
  7.  Göçmenler ve yaşadıkları sorunlar için en uygun çözümleri bulmak amacıyla kadın göçmenler hakkında bilgiler toplanacak, bu bilgiler temelinde oluşturulacak plan ve programla durumlarını iyileştirmek adına çalışmalar yürütülecek.
  8. DAİŞ’le bağlantılı konuların takibi için diplomatik alanda hukuki bir komite oluşturulup aktifleştirilecek.
  9. Engelli kadınlar için eğitim programları oluşturulacak ve Kongreya Star komite ve kurumlarında istihdam edilecek.
  10. Çocukları korumak, ihtiyaçlarını yerine getirmek ve geleceklerini güvence altına almak için yeni bir sistem oluşturulacak.
  11. Kadınlara iş imkanı yaratmak için yeni ekonomi projeleri oluşturulacak.
  12. Olumlu sonuçlar alınması için kooperatiflere önem verilecek.
  13. Başurê Kürdistan, Lübnan ve Avrupa’da diplomatik mücadele güçlendirilecek ve mücadele yeniden örgütlendirilecek.
  14. Ortadoğu’da yeni büro ve temsilcilikler açılacak.
  15. Adalet alanında çalışma yürütecek kadın ve erkek üyeler için özgürlük, adalet ve demokrasi değerleri temelinde eğitim programları uygulanacak.
  16. Kongreya Star Kültür Sanat Komitesi milliyetçilik, cinsiyetçilik, dincilik ve bilimciliğe karşı mücadele edecek, kültür sanatta ekoloji, kadın ve demokrasi modelini geliştirecek.
  17. Siyasi partilerin kadın temsilcileriyle 3’üncü çizgi temelinde ilişkiler geliştirilecek."

QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.