Kürdistan ve Türkiye haber turu

20 Kasım 2020 Cuma - 19:51

6 saat silah dayadılar ‘geçmiş olsun’la gittiler

Mersin'in Akdeniz İlçesine bağlı Güneş Mahallesi’nde oturan Osman Alkış (51) adlı yurttaşın evi dün sabah polisler tarafından basıldı. Almanya’ya üç yıl önce yerleşen oğlu Serdar Alkış hakkında çıkartılmış yakalama kararı gerekçesiyle evin basıldığını belirten baba Alkış, 6 saat boyunca evde arama yapıldığını söyledi. Alkış, şunları anlattı: “Evimizi aradıktan sonra o havalandırmayı kazma kürekle kazdılar. İki defa köpeği getirip arama yaptılar. Evde bir şey bulamayınca telefonla birilerini aradılar. O zaman başka bir ekip geldi. Onlar da tekrar evi aradı. Biz erkekleri yüzükoyun vaziyette alt katta tuttular. Yaklaşık 6 saat boyunca başımızda silah ve yere yatırılmış bir şekilde baskının bitirilmesini bekledik. Ardından ‘geçmiş olsun’ diyerek çıkıp gittiler.” 

 

Menemen Belediyesi’ne gözaltı

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile birlikte 21 kişi gözaltına alındı. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, Menemen Belediyesi'ne sabahın erken saatlerinde baskın düzenlendi. Menemen Belediyesi Başkanı Serdar Aksoy, Başkan Yardımcısı Mehmet Cin, Mali İşler Daire Başkanı Mustafa İlhan, Satın Alma Müdürü Teoman Tuna, Muhasebe Müdürü Nagehan Karaca, Fen İşleri Müdürü Gazi Koşum, Şantiye Şefi Kenan Yasatürk ile bazı hurda firmaları sahipleri ile bazı belediye personelinin aralarında bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında 29 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı, adreslerinde bulunamayan 7 kişi ile ilgili çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi tarafından ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen Menemen Belediyesi Başkanı Serdar Aksoy, partisinden istifa etmişti.

 

Özalp'ta 6 kişi tutuklandı

Özalp'ta gözaltına alınan 11 kişiden 6'sı tutuklandı.

Van'ın Özalp ilçesinde dört gün önce yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 11 kişi İl Jandarma Komutanlığı'nda alınan ifadelerinin ardından Van Adliyesine getirildi. 11 kişiden Turan Sarıgül, Mesut Erzengin, Mehmet Akgün, Mahkum Atdemir, Ramazan Akbaş, Müslim Demir, 'örgüt üyeliği' suçlamasıyla tutuklandı.

 

Gevaş’ta gözaltında işkence

Van’ın Gevaş ilçesinde, Lokman Orhan (25) ve Mehmet Şakir Yalçin (55) adlı kişiler, 16 Kasım’da askerler tarafından gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen kişiler, bir gün gözaltında kaldıktan sonra çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İki isim, gözaltına alındıktan sonra askerler ve korucular tarafından darp edildiklerini kaydetti. Söz konusu darp, iki kişinin gözaltına tutuldukları vakit çekilen fotoğraflarına da yansıdı. Fotoğraflarda, iki ismin yüzünde morarmaların ve şişkinliklerin bulunduğu görülüyor. 

 

Küçükarmutlu’ya devlet baskını

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Küçükarmutlu Mahallesi’nde cemevi ve vefa evinin de bulunduğu 30 adrese baskın yapıldı. Basılan evler arasında adil yargılanma talebiyle 200 günü aşkın bir süre ölüm orucunda kalan Avukat Aytaç Ünsal’ın tedavi gördüğü ev de vardı.

Mahallede bulunan cemevi ve yaşlıların kullandığı vefa evinin de bulunduğu 30 farklı adrese baskınlar yapıldı. Aytaç’ın tedavi gördüğü evin kapıları koçbaşıyla kırıldı, ev dağıtıldı. Evde bulunan Ünsal ve refakatçisi gözaltına alınmadı. Cemevine yapılan baskında ise içerde bulunan 5 kişinin gözaltına alındı.

MA’nın ulaştığı Aytaç Ünsal, yaşananlarını zorbalık olarak tanımladı. Sabaha karşı hiçbir uyarı yapılmadan kapıların kırıldığını anlatan Ünsal, Polis Özel Harekat (PÖH) elemanları bir anda eve doluştu. Ben daha ne olduğunu anlamadan uzun namlulu silahlar üzerime doğrultuldu ve ellerimi havaya kaldırmamı istediler. Arama kararını gösterdiler. Kararda şüpheli kişilerin ola bileceği gerekçesi ile 30 adres hakkında arama kararı olduğunu gördüm. Ancak polis mahalleye baskın yapmışken kaldığım evi de aradan çıksın diye baskın yaptı. Üstün körü bir aramadan sonra evi dağıtarak çıkıp gittiler” dedi. 

Konuya ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yapan Halkın Hukuk Bürosu (HHB) “Faşizmin yargı reformu daha çok devlet terörü. Devlet terörüne boyun eğmeyeceğiz” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.