‘Küresel taaruz”a karşı özgür yaşamı savunmak’

Kadın Haberleri —

.

.

  • Yeni yayın dönemine giren kadın gazetesi Newaya Jin’ın Ekim Sayısı “Küresel taaruz”a karşı özgür yaşamı savunmak” manşetiyle çıktı.

Yeni yayın dönemine giren kadın gazetesi Newaya Jin’ın Ekim Sayısı “Küresel taaruz”a karşı özgür yaşamı savunmak” manşetiyle çıktı. Ronahî Serhad, Yurdusev Özsökmenler, Hêja Zerya, Nilüfer Koç, Nûrhaq Gülbahar, Selma Irmak, Çîmen Aras ve Kevana Zêrîn Komîtesi yeni yazar kadrosu arasında yer alıyor. 9 Ekim Komplosu, Ekim Şehitleri, ulusal birlik, Türkiye gündemi ve HDP’nin rolü, kültür, mültecilik, jineolojî ve daha birçok konu dikkat çeken başlıklar arasında. 
9 Ekim Komplosu’nun 24. yılını hatırlatan gazetenin yeni yazarlarından Hêja Zerya, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “Kapitalist dünya sisteminin ‘küresel taarruzuna’ karşı, halkların ‘küresel demokrasi” arayışı tespitini hatırlattı. 

İnkarı yendik sıra komploda!
PAJK Koordinasyon Üyesi Ronahî Serhad ise Ekim ayının ihanet ve her türden komployla hesaplaşma ayı olduğu tespitini yaparak, inkara karşı mücadele yürütmenin onurlu her insanın tutumu olduğunu belirtti. 
Ekim ayı içersinde şehit düşen Rojîn Gevda (Süreyya Aslan), Rûken Bingöl (Sevcan Algünerhan) ile Arîn Mîrkan (Dilar Gencxemis)’e dair anlatı yazıları da yeni sayıda yer aldı. 

200 yıllık Kürdü parçalama planları
Son 200 yıllık Kürdü parçalama politikalarına dair birçok veri paylaşan Nilüfer Koç, benzer güncel politikalara da dikkat çekti. 
Gazetenin yeni yazarlarından HDP eski milletvekili Selma Irmak güncel Türkiye siyaseti ile HDP’nin rolü gündemini köşesine taşırken, Nurhaq Gülbahar da Emine Şenyaşar’ın adalet mücadelesine dikkat çekti. Çîmen Aras ise, 1979 İran halk devrimi sonrası süreci analiz ederek, İran’da değişimin gücünün kadınlar olduğunu belirtti.  
Roza Metîna, taraflı yargının mağduru olan 1605 hasta tutsağa ilişkin detayları paylaştı.

Reqalı Leyla'nın başarısı 
Yeni yazarlardan Yurdusev Özsökmenler ilk yazısını geçtiğimiz günlerde 2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü (World Mayor Award)’a layık görülen Reqa Belediye Eşbaşkanı Leyla Mustafa’ya dair yazdı. Özsökmenler, ödülün kadın özgürlükçü, ekolojik, demokratik paradigmanın hayat bulduğu bir kente verilmesinin, bir anlamda paradigmanın ödüllendirilmesi olarak tanımladı.
Ekim sayısında dikkat çeken içeriklerden biri de Polen Ekoloji Aktivisti Sultan Gülsün’ün yorumladığı çevresel kırım gündemi. 
Gülsün yazısında, “Çevresel baskılar ile toplumsal cinsiyete dayalı şiddet bağlantıları”nı irdeliyor.

Güney Kürdistan’da bir felsefe okulu
2012’den bu yana Güney Kürdistan’da örgütlenmesine başlanan jineolojî çalışmaları deneyimini Jineolojî Akademisi Üyesi Nagehan Akarsel paylaştı. 
Başûr’da çok güçlü bir tarihsel ve toplumsal dayanağın olduğunu hatırlatan Akarsel,  köylerde, dağlarda yaşamın kaynağı olan birçok bilginin/hikayenin jineolojî tarafından keşfedilmeyi beklediğini belirtti.
Sanatın hakikat arayışında yol ve yöntem olduğunu belirten Bêrî Dersimî, dikkatleri egemenlerin sanatın gücüyle toplumları uyuşturan politikalarına çekti. 
Cambridge Üniversitesi doktora öğrencisi Beja Protner ile yapılan söyleşi de ise Protner, “mülteci krizi” tanımının düzeltilmesi gerektiğini belirtti. 
Zengin konuların işlendiği Newayajin kadın gazetesinin yeni sayısına www.newayajin.net sitesinden ulaşabilirsiniz.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.