Kürt kadınlarına karşı özel savaş

Kadın Haberleri —

uzman çavuş

uzman çavuş

  • Ankara Kadın Platformu, Kurdistan'da asker, polis ve korucuların kadınlara dönük saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, kadınlara yönelik özel savaş politikalarının çeşitlenerek sürdürüldüğü belirtildi. 

Ankara Kadın Platformu, Kurdistan'da asker, polis ve korucuların kadınlara dönük saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. AKP-MHP iktidarının, Kürt kadınlarına yönelik sistematik olarak özel savaş politikalarını devreye koyup sürdürdüğünü belirtilen açıklamada şu hususlara işaret edildi:

“Özellikle 2015’ten saldırılar ve devletin Kürt illerinde kadın mücadelesini engelleme çabasının artmasıyla; kolluk güçlerinin Kürt kadınlara yönelik cinsel taciz ve saldırıları da arttı. Öyle ki, Kürt illerinde belediyelere atanan kayyumların ilk işi olarak kadın derneklerini ve belediyelere ait dayanışma merkezlerini kapattı. Buralara erkek atayarak kadına yönelik şiddete karşı kadın merkezlerimizde çalışan arkadaşlarımızı gözaltına aldılar ve tutukladılar. Son yıllarda bölgede artan kadın cinayetlerinin, ‘kaybedilme’ tecavüz ve farklı şiddet biçimlerinin faillerine ‘tesadüftür ki ‘çoğunluk korucu, uzman çavuş ya da herhangi bir resmi kurumda çalışan ve bazı siyasi partilere üye olan erkekler olması tesadüf değildir.

Tesadüf değil

5 Ocak 2020’de Dersim’de kaybedilen Gülistan Doku’nun faili Zaynal Abarakov’un babasının polis olması tesadüf değil. 18 Ağustos 2021’de İpek Er’in faili Musa Orhan'ın uzman çavuş olması ve oy çokluğu ile nitelikli cinsel saldırı suçundan en alt sınırdan 10 yıl ceza almasına rağmen hala tutuklanmaması tesadüf değil. 18 Ağustos 2022’de Şırnak’ta kaybolan ve daha sonra tecavüz edilip öldürülen 17 yaşındaki Firdevs Babat’ın failinin korucu olması tesadüf değil.

Katile çıkış yolu hep var

Bugün Kürt kadınlar üzerinde özel savaş politikaları devam ederken, Türkiye'nin batısında da kadınları katleden fail erkekler çeşitli bahanelerle erkek yargı tarafından salıveriliyor. Cinsel saldırı ya da kadın cinayeti faili erkekler türlü bahanelerle ceza indirimi alıyor ya da serbest bırakılıyor. ‘Çok seviyordum, beni aldattı’, ‘kadınlık görevlerini yapmadı…’dedikleri için serbest bırakıldılar. Takım elbise giymek, milliyetçi duyguları besleyen anlatılar iyi hal indirimine sebep; kadın düşmanı iktidarın faillere sağladığı bir çıkış yolu olarak sunuluyor.

Güvende değiliz

Kadına yönelik şiddetin failleri cezasız kaldıkça, devlet bu faillerin arkasında durdukça hiçbirimiz güvende değiliz. Ancak bu örgütlü şiddete karşı nerede olursak olalım kadın mücadelemizi büyüterek ve şiddete maruz bırakılan tüm kadınlarla yan yana durmak zorundayız. Kadınlar, barış, adalet, özgürlük, yaşam ve eşitlik mücadelemizi sürdürmek için dayanışma içinde olacağımızın altını çiziyoruz. Jina Emînî'nin anısına ve İranlı kadınların hayatı için mücadelelerini sürdürme kararlılığından aldığımız güçle İran, Türkiye ve tüm dünya genelinde geleceğimiz için birlikte mücadeleye devam edeceğiz.”

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.