Kürt kırımına kefenli protesto

Diaspora Haberleri —

28 Temmuz 2021 Çarşamba - 16:03

  • Kürt kırımına dikkat çekmek için Berlin ve Paris’te yüzlerce kişi temsili kefen giydi, 5 dakika boyunca yerde sessizce uzanarak, Türk işgal saldırılarında yaşamlarını kaybedenleri andı ve katliamlar karşısındaki sessizliği protesto etti. 

 

MUHAMMED KAYA/BERLİN

Berlin ve Paris’te bir araya gelen Kürdistanlılar gerçekleştirdikleri kefenli eylemle "Türk devletinin işgal saldırılarının parçası olmayın" çağrısında bulundu.

Almanya’daki Kürdistanlı Toplumlar Konfederasyonu’nun (KON-MED) "Güney Kürdistan’a yönelik faşist Türk saldırılarının derhal durdurulması, DAİŞ zihniyetli tüm Türk birliklerinin derhal Kürdistan’dan çekilmesi ve NATO ortağı tüm devletlerin bir an önce Türk devlet terörüne karşı tutum alması" talebiyle bugün başkent Berlin’de bir eylem organize etti. Türk devletinin işgal saldırısı ve can kayıplarına dikkat çekmek için kefenle gerçekleştirilen eyleme yüzlerce kişi katıldı.

foto: MUHAMMED KAYA / Berlin

Diktatöre geçit vermeyin

Eylemde taşınan pankart ve atılan sloganlarla Türk devletinin Medya Savunma Alanları’ndaki Zap, Avaşin ve Metina bölgelerine yönelik işgal girişimine başta ABD olmak üzere uluslararası güçlerin desteği protesto edildi. Kürdistan’daki soykırım saldırısına dikkat çekmek amacıyla üzerinde kanlı ellerin olduğu temsili kefen giyilen eylemde “Amerika işgalin parçası olma”, "Diktatör Erdoğan’a geçit yok", "Öcalan’a özgürlük zamanı geldi", "Faşizme ve işgale karşı birlikte ayağa kalkın, Kürdistan’ı birlikte savunun" yazılı pankartlar taşındı.

Kefenler içinde ölüm sessizliği

Temsili kefen giyen Kürdistanlılar 5 dakika boyunca yerde sessizce uzanarak, işgal saldırılarında yaşamlarını kaybedenleri andı ve soykırıma dikkat çekti.

Dünya üç maymun

KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur, “Kürdistan’daki işgal ve soykırımlara sessiz kalan başta ABD olmak üzere uluslararası güçlerin tutumunu protesto etmek için eş zamanlı olarak Paris ve Berlin’de kefenli eylemler yapıyoruz” dedi. Göksungur, “Katliama maruz kalıyoruz ve bu katliam ve soykırım karşısında bütün dünya üç maymunları oynuyor” diye tepki gösterdi. KCDK-E Eşbaşkanı, “Elbette ki biz Kürdistanlılar da bulunduğumuz her yerde, bu işgal ve soykırıma karşı sessiz kalmayacağız” vurgusunda bulundu.

Her yerde direndik, direneceğiz

Tertip Komitesi adına konuşan Nav-Berlin Eşbaşkanı Hüseyin Yılmaz, “İzmir’den Konya’ya, Ankara’dan Afyon’a kadar her yerde Kürtlere saldırı oluyor. Topraklarımız işgal ediliyor. Biz Kürtler de her yerde faşizme karşı kadar direndik ve direneceğiz” dedi.