Kürtçeden dolayı memuriyetten men edildi

10 Eylül 2020 Perşembe - 19:33

  • Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde veteriner hekim kadrosunda memur olarak çalışan İsmail Taş, sosyal medya hesabından 6 yıl önce paylaştığı Kürtçe şarkı nedeniyle memuriyetten men edildi. 

AHMET KANBAL - MA/MARDİN

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum atandıktan sonra uygulanan anti demokratik uygulamalar hız kesmeden sürüyor. Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel-Sen) üyelerinden İsmail Taş, kayyumun oluşturduğu Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile memuriyetten men edildi. Belediyede veteriner hekim olarak çalışan Taş’ın memuriyetten men edilmesine gerekçe ise sosyal medya hesabında Evin û Jinda’nın seslendirdiği Rewiyen Xakurkê isimli Kürtçe stranı (şarkı) paylaşması gösterildi. Taş’ın, paylaşımlarına ilişkin daha önce hakkında açılan davada “Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB)” kararı verilmişti. 

Taş’ın memurluktan atılma kararı, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi’nin yeni kayyumu olan Mahmut Demirtaş tarafından görevlendirilen Genel Sekreter Murat Süzen, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Hidayet Oğuz, Mali Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Erdoğan, Fen İşleri Daire Başkanı Cebrail Aslan, 1. Hukuk Müşaviri Abdulbaki Sağlam’ın onayıyla alındı. Kararda sadece sendika temsilcisi karşı yönde oy kullanırken, şu ifadelere yer verildi: “Yapılan değerlendirme sonucunda adı geçenin terör örgütlerinin propagandasını yapma suçunu işlediği Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ile bu karar tarihinde sübuta erdiği anlaşıldığından (…) ‘terör örgütleri ile eylem birliği içinde olmak, bu örgütlere yarım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak’ fiiline karşılık devlet memurluğundan çıkarma cezası ile tecziye edilmesinin kabulüne oy çokluğu ile karar verildi.”

İhbar tutmayınca şarkıdan

 Mardin Belediyesi’nin henüz büyükşehir olmadan önce 2012’de kadrolu olarak göreve başladığını anlatan Taş, Şubat 2018’de “bir ihbar” üzerine gözaltına alındığını ve 10 gün gözaltında kaldığını belirtti. Serbest bırakılmasının hemen ardından görevine devam etmek için belediyeye dilekçe verdiğini, ancak hakkında idari soruşturma başlatıldığı gerekçesiyle açığa alındığını ifade eden Taş, yapılan ihbardan bir şey çıkmayınca hakkında sosyal medya hesabından paylaştığı Kürtçe bir şarkı nedeniyle “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açıldığını kaydetti. Dava kapsamında 1 yıl 3 ay hapis cezası verilerek, “Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması” kararı çıktığını dile getiren Taş, mahkeme kararının ardından Mayıs 2019’da belediyenin HDP’de olduğu dönem verdiği dilekçe sonrası görevine iade edildiğini hatırlattı. Ancak belediyeye 19 Ağustos 2019’da yeniden kayyum atanmasının ardından tekrar açığa alındığını ve hakkında “memuriyetten men” istemi ile Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini; kararın kendisine tebliğ edildiğini söyledi. 

18 ay sonra soruşturma

 Yapılanların hukuksuzluk olduğunu belirten Taş, hakkındaki idari soruşturma sürecinin de hukuksuz bir şekilde uygulandığını belirterek, “İlk açığa alınmamdan 18 ay sonra idari soruşturma başlatıldı. Burada bir kere zaman aşımı var. Çünkü idari soruşturmada bir personel açığa alındıktan 6 ay ila bir yıl içinde yapılabilir ama benim hakkımda 18 ay sonra soruşturma başlatıldı” dedi. HAGB kararının verilmesi nedeniyle de hakkında memuriyetten men edilmesi yönünde bir idari soruşturma yürütülemeyeceğini vurgulayan Taş, bu anlamda mahkeme kararları olduğunu belirtti. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.