Libya’da ‘görüşme’ bilmecesi

Dünya Haberleri —

18 Ağustos 2020 Salı - 23:00

  • Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın ziyareti ile birlikte Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye önceki gün Terablus'a gitti.

Türkiye ile işbirliği yapan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin en-Nemruş, eğitim ve danışma alanlarında askeri kurumlar inşa edilmesi için Türk ve Katar Savunma Bakanlarıyla anlaştıklarını duyururken, UMH ile görüşen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, siyasi bir çözüm bulmak için ateşkesin yanı sıra liman ve petrol sahalarında ablukaya son verilmesi gerektiğini vurguladı. Alman Bakan, UMH ile görüşmesinin ardından “barış sürecini ilerletmek için devam eden diplomatik çabalar” kapsamında, askerden arındırılmış bölge ve petrol gelirleriyle ilgili öneriler hakkında Libya’daki ilgili makamlarla görüştüğünü dile getirerek, “Çatışmanın tüm tarafları ve onların müttefikleri taviz vermeye istekli olduklarını göstermelidir” diye konuştu.

“Şu anda Libya’da aldatıcı bir sükunet görüyoruz. İki taraf ve onların uluslararası müttefikleri ülkeyi yoğun bir şekilde silahlandırmaya ve ateşkes için önkoşullar koymaya devam ediyor” diye konuşan Maas, petrol ablukasının sona erdirilmesi ve petrol gelirlerinin daha adil bir şekilde dağıtılmasının Libya’daki çatışmanın çözümü için çok önemli olduğunu kaydetti.

Maas’ın Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) ve Parlamento yetkilileriyle de görüşmesi bekleniyor.

Üç taraf anlaştı

LUO kaynakları Türk ve Katarlı bakanların Trablus’ta gerçekleştirdiği görüşmede, UMH güçlerinin Sirte ve Cufra kentlerindeki LUO mevzilerine saldırmak üzere askeri bir plan üzerine tartıştığını iddia ederken, El Beyan gazetesi UMH milislerine askeri desteği arttırmak için Türkiye, Katar ve UMH arasında 3 taraflı bir anlaşma yapıldığını ve bu anlaşmanın çatışmaları tırmandıracağını yazdı.

TRABLUS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.