Lice köyleri baskı altında

13 Ocak 2021 Çarşamba - 14:46

  • Lice’de önceki gün bittiği açıklanan operasyona rağmen köylere yönelik kısmi abluka ve baskılar sürüyor.

 

Gözaltına alınan Mehmet Şah Bozkuş’un kızı Seçil Bozkuş, ‘Korkumuzdan çay isteyen askerlere çay verdik. Çaylarını içtikten sonra bize ‘Bugün çayınızı içtik, yarın da sizi almaya geleceğiz’ dediler. Ertesi gün gece saatlerinde eve baskın düzenleyerek ‘burası örgüt evdir’ deyip annemi ve babamı aldılar” dedi.

Amed’in Lice ilçesine bağlı Cinezur (Çağdaş ), Derxust (Dibek), Hiseynik (Arıklı) ve Mişref (Bağlan) mahalleleri kırsalında yürütülen askeri operasyonun sırasında 9 Ocak günü çatışma yaşandığı açıklanmıştı. Bunun üzerine ablukaya alınıp giriş ve çıkışlara kapatılan köylerdeki birçok ev askerler tarafından basıldı, köylülere işkence uygulandı. Mişref Mahallesi’ndeki evlerine yapılan baskında gözaltına alınanlardan Mehmet Şah Bozkuş “Örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklanırken, eşi Azize Bozkuş ise serbest bırakıldı. Önceki gün sabah saatlerinde ise Derxust Mahallesi’nde ev baskınları yapılıp Sıddık Özkan (63), Ferhat Özkan ve Ömer Yıldırım gözaltına alındı. Söz konusu yerleşim yerlerinin kırsalındaki operasyonun sonlandırıldığı açıklandı, ancak köylere yönelik ablukanın halen sürdüğü bilgisine ulaşıldı. Köylüler, askerlerce Genel Bilgi Taramaları (GBT) yapıldıktan sonra köylerine girilebiliyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Örgütü, bölgedeki gelişmeleri yerinde incelemek amacıyla heyet gönderdi. HDP milletvekilleri Semra Güzel ve Remziye Tosun ile il yöneticilerinden oluşan heyet, ilk olarak Bağlan Mahallesi’ne gitti. Mahalle girişinde askerlerce durdurulan heyet üyeleri, Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildi. GBT işleminden sonra heyet, işkence gören ve gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Mehmet Şah Bozkuş‘un evini ziyaret etti. HDP heyetin mahalle ziyaretleri, askerler ve sivil araçlarla adım adım izlendi.

‘Çayınızı içtik, almaya da geliriz’

 Heyet, Bozkuş’un kızı Seçil Bozkuş’tan olay günü yaşananları dinledi. Bozkuş, bugüne kadar bölgelerinde yaşanan her operasyon sonrası askerlerin evlerine baskın düzenlendiğini ve askerler tarafından kendilerine ajanlık dayatıldığını akardı. Operasyonun ilk günü askerlerin evlerine geldiğini ve normal bir baskında yapılan aramayı gerçekleştirdiğini belirtti. Bozkuş, şunları söyledi: ”İlk gün köy askerler tarafından ablukaya alındı ve evimizin bahçesi arandı. Daha sonra askerler bizden çay istediler. Biz de korktuğumuz için onlara çay verdik. Askerler çaylarını içtikten sonra bize ‘Bugün çayınızı içtik, yarın da sizi almaya geleceğiz’ dedi. Ertesi gün gece saatlerinde eve baskın düzenleyerek ‘burası örgüt evdir’ dediler ve sonra evde annemi (Azize Bozkuş) zırhlı araca bindirdiler, bizi; tüm aileyi evin girişinde bulunan beton salonda el ense yaptırarak oturttular. Babam ağır hasta olduğu için fenalaştı ve bayıldı. Daha sonra askerler, çatışma alanından birine yardım ettiğini ileri sürerek babamı ve arabasını karakola götürdüler.”

Suçlama boşa çıkınca başka dosya

Karakolda ifadesi alınan babasına olay yerinde arabayla geçtiğine dair suçlamalarda bulunulduğunu dile getiren Bozkuş, ”Babam karakolda olay yerinde araçla geçtiğini, bunun nedenin de çatışma alanına yakın olan karakola imzası olduğu için gittiğini söylüyor. Askerler bunun gerçek olduğunu, karakol ile yapılan görüşme sonrasında öğreniyor. Bu sefer askerler babama başka bir dosyasından dolayı alınacağını söyleyerek gözaltına alıyor. Babam daha sonra çıkartıldığı mahkemede tutuklandı” dedi.

‘Şehit verdik, size bırakmayacağız’

 Heyet ardından Dibek Mahallesi’ne geçti. Burada da köylüler ile bir araya gelen heyet, köylülerin yaşadıklarını dinledi. Gözaltına alınan Özkan Ailesi’nin yakınları, operasyon gününe ilişkin şunları söyledi: ”Köyün etrafı onlarca asker tarafından sarıldı. Operasyonun olduğu gece askerler köyün içinde, dışında bulunanları GBT’den geçiriyordu. Askerler operasyondan sonra bu sabah gelip bizim evi ve komşumuzun evini bastı. Baskında bizi ‘Şehit verdik bu olayı size bırakmayacağız’ diye tehdit ettiler.”  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.