Londra Festivali’nde 11 film, 11 kadın

Kadın Haberleri —

14 Ağustos 2020 Cuma - 15:30

  • Bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan Londra Kürt Film Festivali başlıyor. Kürdistan’ın dört parçasından ve diasporadan 11 tanınmış yönetmen, aktris ve yapımcı katılarak deneyimlerini paylaşacak.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan Londra Kürt Film Festivali (LKFF), yarın başlıyor. 10 gün sürecek festivalde, 50 filmin online gösterimi yapılacak. Sınırların Ötesinde, Mücadele Sürüyor, Sinemada Kadınlar, Ekranda Savaş, Bir Zamanlar Kürdistan’da ve Sinemada Çocuklar temasıyla izleyicilerle buluşacak.
Salgın nedeniyle festival online düzenlenecek. Jinnews’e demeç veren Londra Kürt Film Festivali Koordinatörü Avesta Kadir, Kürt sinema tarihinde ilk defa bu yöntemle düzenlenecek festivalle Kürt filmlerini, hikayelerini, mücadelesini, dilini ve kültürünü dünyaya ulaştıracaklarını belirtti.  

Deneyimler paylaşılacak

Film gösterimlerinin ardından bir kadın paneli gerçekleştirilecek. Panele Kürdistan’ın dört parçasından ve diasporadan 11 tanınmış yönetmen, aktris ve yapımcı katılarak deneyimlerini paylaşacak. Aralarında yönetmen Beri Shalmashi ve Soleen Yousef, aktris Halime İltar ve Rojava Film Komünü Direktörü yönetmen Sêvînaz Evdikê de var. Sanatçılar, dünden bugüne Kürt kadınların sinemadaki pozisyonlarını masaya yatıracak.
Avesta Kadir, ‘Sinemada Kadınlar’ temasıyla yürütülecek tartışmalarla hem kadınların yaşadığı sosyal-eşitsizlik sorununa temas etmek hem de kadın yönetmenlerin film endüstrisindeki başarısına dikkat çekmek istediklerini söyledi. Devamla, “11 adet film ile hem kadın hikayelerini hem de kadınlar tarafından anlatılan hikayeleri keşfediyoruz. Bu seçkide yaklaşık 11 kadın yönetmen canlı tartışmalara katılarak sinema deneyimlerini bizler ile paylaşma imkanı bulacak. Londra Kürt Film Festivali ekibinin çoğunluğunun kadınlardan oluşması bizim için gurur verici bir durum” diye konuştu.