Mala Jin ile haklarını öğrendi

Kadın Haberleri —

mala jinê

mala jinê

  • Mala Jin sayesinde sahip olduğu yasal haklarını öğrendi ve eşini kaybettikten sonra hakkı olan mirası kazandı. Melka Hisên, Arap kadınların devrimden sonra birçok alanda ilerleme kaydettiğini belirterek, “Artık kırılgan değiliz ve o zamanlar geride kaldı” dedi.

Kuzey-Doğu Suriye'de “Kadın Devrimi” olarak adlandırılan 19 Temmuz Devrimi, Arap kadınlara da özgürlük penceresini açtı. Cizre Bölgesi’ne bağlı Dêrik kentindeki Til Koçer İlçesinde faaliyetlerini sürdüren Mala Jin’in desteğiyle Arap kadınlar haklarını öğreniyor ve haklarını kullanmak için girişimlerde bulunuyor.

Bu kadınlardan biri de Melka Hisên. Şu an Mala Jin’in üyesi olan Melka Hisên, bir Arap kadını olarak yaşadığı değişim ve dönüşümü anlattı.

Haklarını öğrendi

DAİŞ çetelerinin 27 Eylül 2014’te Ceza’ya saldırmasıyla Til Koçer ilçesine göç etmek zorunda kalan Melka Hisên, eşinin kalp krizinden yaşamını yitirmesi üzerine 12 yaşındaki oğluyla birlikte annesinin yanına yerleşir. 6 aylık bebeğini de kaybeden Melka, annesinin ekonomik durumunun kötü olması nedeniyle oğluyla birlikte yaşamak için eşinden kalan miras hakkını eşinin ailesinden ister.

Ancak isteği kabul edilmeyen Melka Hisên, “Beni dinlemediler bile. Onlardan ümidimi keserek Mala Jin’e başvurdum. İşte o zaman haklarımın ne olduğunu, haklarımın hangisinden mahrum kaldığımı öğrendim. Nasıl bir zulümle karşı karşıya olduğumu anladım” dedi.

Miras hakkında ısrarcı oldu

Önceleri kendisini çok çaresiz hissettiğini ifade eden Melka, şunları anlattı: "Aslında çok zayıf bir kadındım ve kırılmıştım. Etrafımda bana destek verecek kimseyi görmüyordum. Mala Jin bana yasaları okuduğunda ve yasaların benim ve oğlumun haklarını koruduğunu anlayınca miras davası açmada daha ısrarcı oldum. O korkuyu yüreğimden uzaklaştırdım ve şikayetimi yaptım.”

Oğluyla kazandı

Birkaç duruşma sonrasında oğluyla birlikte davayı kazanarak miras haklarını elde ettiklerini söyleyen Melka, “Artık korkmadan kadınların her davasında yanındayım ve bu da sonuna kadar böyle olacaktır" diye konuştu.

Artık yasalarla haklarını koruyabildiklerini dile getiren Melka, "Kadınlar artık her yerde öncülük yapıyor. Tüm kadınlar Mala Jin’i ziyaret etmeli, haklarını koruyan yasaları bilmeli. Kadın yasaları bizi yeniden ayağa kaldırdı. Daha önceden kadınlar haklarını aradığı için öldürülüyor, aşağılanıyordu. Ama bugün kadınların hakları uygulanıyor” diye kaydetti.

Artık kırılgan değiller

Devrimden sonra Arap kadınların birçok alanda ilerleme kaydettiğinin altını çizen Melka, “Artık kırılgan değiliz ve o zamanlar geride kaldı” şeklinde konuştu. Melka’nın umudu ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne kavuşması.

Sorgül Şêxo-Jinha/DÊRİK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.